Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piesi pod szczególnym nadzorem

Data publikacji 15.01.2015

Od początku roku w województwie lubuskim doszło do 11 wypadków z udziałem pieszych. Lubuska Policja pragnąc zapobiec kolejnym zdarzeniom już dziś podejmuje stanowcze działania. W całym regionie policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję „Pieszy”,przypominając uczestnikom ruchu o ich obowiązkach i stanowczo reagując na wykroczenia.

Mimo, że dopiero połowa stycznia, lubuscy policjanci analizują sytuację na drogach. Ubiegły sezon był najbezpieczniejszym od szeregu lat. Liczba wypadków w całym regionie została poważnie ograniczona a ilość śmiertelnych ofiar wypadków najniższa w historii województwa. To jednak nie powód by zakończyć działania. Przeciwnie, lubuscy policjanci reagują na kolejne zagrożenia. Od początku roku w lubuskim odnotowano 11 wypadków z udziałem pieszych. W wyniku potrąceń zmarła 1 osoba a 12 zostało poważnie rannych. Od czwartku w całym regionie policjanci przypominają pieszym o właściwym zachowaniu na drodze, zmotoryzowanych zaś namawiają do bezpiecznej i spokojnej jazdy.

Do większości styczniowych potrąceń doszło w czasie niekorzystnej pogody. Opady deszczu, mgły i szarugi poważnie ograniczają widoczność. W tych warunkach przekraczanie jezdni przez pieszych wymaga szczególnej ostrożności. Już samo wejście na drogę osoby ubranej w ciemny płaszcz czy kurtkę może powodować zagrożenie. Piesi często nie pozostawiają kierowcom szans na właściwą reakcję. Wbiegając na jezdnię poza pasami przejścia, wybiegając zza autobusu nieświadomie przyczyniają się do tragedii. Nagminnym błędem kierowców jest natomiast brak uwagi podczas zbliżania się do pasów. Zmotoryzowani nie pamiętają też by ustąpić pierwszeństwa pieszym na wyznaczonym przejściu i podczas skręcania w drogę poprzeczną. Błędy popełniają obydwie strony, jednak to piesi płacą za nie najwyższą cenę.

Od czwartku na drogach całego województwa lubuskiego policyjne patrole uczestniczą w działaniach na rzecz bezpieczeństwa pieszych. W większości przypadków policjanci przykładem i pouczeniem będą starali się przypominać o właściwych zachowaniach. Jeśli zajdzie taka potrzeba funkcjonariusze nie zawahają się jednak sięgać po bloczki mandatowe. W tym roku już niemal 200 razy mundurowi zmuszeni byli ukarać osoby piesze lekceważące zasady bezpieczeństwa i zmotoryzowanych, którzy nie pamiętali że ostrożność jest najlepszym sposobem na uniknięcie wypadku.

(KWP w Gorzowie / mw)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.88 MB)

Powrót na górę strony