Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udaremniona "ustawka" i kolejni pseudokibice w rękach Policji

Data publikacji 19.01.2015

W ręce funkcjonariuszy krakowskiej komendy miejskiej trafili kolejni kibole podejrzani o niszczenie elewacji budynków przez malowanie pseudokibicowskich graffiti. Policjanci zatrzymali w sumie 5 osób związanych ze środowiskiem pseudokibicowskim. Wstępne ustalenia potwierdziły, że graffiti stanowiło tylko punkt zapalny do eskalacji kolejnego konfliktu między zwaśnionymi środowiskami kibiców. W tym miejscu miało dojść do konfrontacji dwóch grup kibolskich. Szybka i sprawna interwencja policjantów przyczyniła się do zapobieżenia kolejnej „ustawce”.

To już kolejny cios i zarazem kolejny krok w sukcesywnym zwalczaniu przestępczości pseudokibicowskiej przez krakowskich policjantów. Tym razem całe zdarzenie miało miejsce w nocy, z soboty na niedzielę. Policyjni wywiadowcy wraz ze swoimi kolegami z ogniwa patrolowego podczas lustracji rejonu nieopodal ulicy Zaułek Wileński zauważyli nietypowe zbiegowisko kilku osób malujących na ścianach sporej wielkości graffiti. Nanoszone malunki miały wyraźny charakter pseudokibicowski. Błyskawiczna interwencja z zaskoczenia poskutkowała zatrzymaniem pięciu młodych mężczyzn w wieku od 16 do 19 lat. Sprawdzenia zatrzymanych osób w policyjnych systemach jednoznacznie potwierdziły, że nie był to incydentalny chuligański wybryk. Mężczyźni już wcześniej mieli związek z ekscesami o podobnym charakterze.

Zatrzymani pseudokibice nie dość, że dewastowali elewacje budynków, to posiadali przy sobie niebezpieczne narzędzia. Wstępne ustalenia potwierdziły, że pseudokibicowskie graffiti stanowiło tylko punkt zapalny do eskalacji kolejnego konfliktu między zwaśnionymi środowiskami kibiców. W tym miejscu miało dojść do konfrontacji dwóch grup kibolskich. Szybka i sprawna interwencja policjantów przyczyniła się do zapobieżenia kolejnej „ustawce”.

Najmłodszy z zatrzymanych został przekazany rodzicom, natomiast pozostała czwórka trafiła do policyjnego aresztu. Mężczyznom grozi do 5 lat pozbawienia wolności oraz dotkliwa grzywna. O ich losie i wysokości kary zdecyduje sąd i prokurator. 

W zeszłym roku policjanci zatrzymali ponad 120 osób niszczących budynki nanoszonymi malunkami o treści kibolskiej.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony