Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Aresztowany w sprawie o oszustwo

Data publikacji 22.01.2015

Policjanci z Jaworzna zostali powiadomieni przez przedstawicieli miejscowego urzędu miejskiego o popełnionym przestępstwie internetowym. W trakcie realizacji jednego z przelewów bankowych na bardzo dużą kwotę z jaworznickiego magistratu, ktoś zmienił numer konta właściwego odbiorcy płatności. W sprawie tej śledczy zatrzymali już 57-letniego mężczyznę, który wczoraj decyzją sądu trafił do aresztu na 3 miesiące. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 29 grudnia ubiegłego roku, kiedy urzędnicy zlecili w systemie bankowości elektronicznej duży przelew dla firmy, która realizowała w ostatnim czasie inwestycje dla gminy. Niestety pieniądze, zamiast na konto właściwego odbiorcy, trafiły do internetowych oszustów. Najprawdopodobniej sprawcy złamali zabezpieczenia sieci komputerowej magistratu, zmieniając numer rachunku bankowego.

Kiedy informacja o oszustwie dotarła do jaworznickich policjantów, śledczy z wydziału do walki z przestępstwami gospodarczymi natychmiast przystąpili do działania. W sprawę włączyli się policjanci z Sekcji do walki z Cyberprzestępczością z KWP w Katowicach. Efektem tej współpracy i prokuratorskiego śledztwa było zatrzymanie mającego związek ze sprawą 57-letniego mężczyzny oraz zabezpieczenie znacznej sumy pieniędzy. Wczoraj, postanowieniem sądu, mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony