Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za wyłudzenie kredytów na 55 tys. zł

Data publikacji 23.01.2015

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowskiej komendy zatrzymali trzech mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy działając wspólnie i w porozumieniu wyłudzili kilka kredytów na łączną kwotę 55 tys. zł. Oszuści działali pomiędzy 2011 a 2014 rokiem, a ofiarą ich przestępczych działań padły dwa miejscowe banki. Całej trójce grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Posługiwanie się dokumentami innej osoby i sfałszowane zaświadczenia o zatrudnieniu to metody najczęściej stosowane przez oszustów, którzy próbują wyłudzić towary, usługi lub kredyty w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Ten obszar przestępczej działalności podlega ciągłemu monitorowaniu przez policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej.

20 stycznia br. policjanci zatrzymali trzech mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego, którzy sześciokrotnie w latach 2011 – 2014 wyłudzili kredyty na łączną sumę 55 tysięcy złotych. Ofiarami oszustów padły dwa ostrowskie banki. Podejrzani to mężczyźni w wieku 62 i 55 lat oraz 24-letnia kobieta.

Sposób ich działania za każdym razem był taki sam. Młodszy z mężczyzn prowadził własną firmę, a więc posiadał zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wystawiał kobiecie zaświadczenie o zatrudnieniu i uzyskiwanych z tego tytułu dochodach, pomimo tego, że 24-latka nigdy nie była zatrudniona w jego firmie. Z takim zaświadczeniem, wspólnie ze starszym mężczyzną, udawała się do placówki bankowej i tam przedkładała je, zawierając umowę o udzielenie kredytu.

Cała trójka usłyszała sześć zarzutów związanych z oszustwami kredytowymi oraz posługiwaniem się i fałszowaniem dokumentów. Przestępstwa, których dopuścili się zatrzymani zagrożone są karą 8 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych policyjne dozory.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony