Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odprawa roczna w KWP w Bydgoszczy

Dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego rok 2014 to mniej przestępstw, a także mniejsza ilość wypadów drogowych i kolizji. O podsumowaniu roku 2014 przez kujawsko-pomorską Policję dyskutowano podczas narady rocznej, która odbyła się w Bydgoszczy.

W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyła się odprawa roczna, która była okazją do podsumowania stanu bezpieczeństwa na terenie województwa za rok 2014.
Oprócz kierownictwa kujawsko-pomorskiej Policji, komendantów miejskich i powiatowych, naczelników komórek organizacyjnych komendy wojewódzkiej, w spotkaniu udział wzięli także I Zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Krzysztof Gajewski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Ewa Mes, szefowie Prokuratur Okręgowych z Bydgoszczy i Torunia.

Podczas odprawy Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy - insp. Krzysztof Zgłobicki podsumował działania kujawsko-pomorskiej Policji w 2014 roku. Wyniki osiągnięte w ubiegłym roku przez piony kryminalne, prewencyjne i logistyczne kujawsko-pomorskiego garnizonu przedstawili nadzorujący je zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy: insp. Sławomir Światłowski– pion kryminalny, mł. insp. Tomasz Trawiński – pion prewencji oraz odpowiedzialny za pion logistyki insp. Wiesław Domański.

Podsumowanie działań pionu prewencji przedstawił mł. insp. Tomasz Trawiński I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. W roku 2014 odnotowaliśmy 1044 wypadków drogowych tj. mniej o 45 wypadków niż rok wcześniej, a także mniej rannych o 260. W wypadkach drogowych w roku 2014 zginęło 179 osób. W wyniku prowadzonych działań na drogach kujawsko-pomorskiego policjanci zatrzymali 7753 kierujących pojazdami po spożyciu alkoholu. Przeprowadzili ponad 799 tys. badań kierowców, pod kątem sprawdzenia ich trzeźwości co stanowi więcej o 276 tys. badań niż rok wcześniej.

W roku 2014 policjanci zabezpieczyli łącznie 516 imprez masowych, z czego 43 mecze piłki nożnej. W zapewnieniu bezpieczeństwa podczas tych imprez wykorzystano ponad 11 tys. policjantów, a koszty które poniosła. kujawsko-pomorska policja, w związku z tym, to kwota 1 766 139 złotych. W roku 2014 na terenie naszego województwa nie odnotowano zbiorowego naruszenie porządku podczas imprez masowych, jedynie incydenty. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć było policyjne zabezpieczenie bydgoskich meczów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które odbywały się sierpniu. Podczas tej operacji policjanci wykonali m.in. ponad 100 konwojów autokarów, którymi podróżowali zawodnicy.

Podsumowanie pracy pionu kryminalnego przedstawił insp. Sławomir Światłowski. Do znaczących sukcesów należy zaliczyć zredukowanie liczby przestępstw do 41790 co daje o 5833 mniej wszczęć niż rok wcześniej. Miniony rok to spadek przestępstw kryminalnych o 3172 wszczęcia mniej niż rok wcześniej. To także mniej kradzieży o 1743, kradzieży z włamaniem o 736 oraz kradzieży samochodów o 21. Zanotowano także spadek takich przestępstw jak rozboje, czy bójki i pobicia. Wykrywalność przestępstw kryminalnych w roku 2014 osiągnięto na poziomie 58,93%. W roku 2014r. kujawsko-pomorscy policjanci zabezpieczyli prawie 115 tys. kg narkotyków, ponad 4.400 kg nielegalnego tytoniu i ponad 3.000 litrów nielegalnego alkoholu. W ramach prowadzonych postępowań karnych zabezpieczyli u przestępców mienie o wartości ponad 25 mln złotych.

Najważniejsze inwestycje związane z modernizacją obiektów policji omówił insp. Wiesław Domański. W roku 2014 kompleksową modernizację przeszła Komenda Powiatowa Policji w Sępólnie Krajeńskim. Koszt inwestycji wyremontowanego obiektu, w którym pracuje ponad 80 osób wyniósł 6 712 074,07 ze środków standaryzacji Policji.

W trakcie realizacji jest budowa nowej siedziby Komendy Powiatowej Policji w Tucholi, która kosztować będzie ok. 15 mln. złotych. Trwa także kompleksowy remont Komendy Powiatowej Policji w Aleksandrowie Kujawskim, który kosztować będzie ok. 6 mln. złotych, z czego wydatkowano już niemalże 4 mln. złotych. W roku 2014 częściowo wyremontowano Komisariat Policji w Chełmży, którego remont wsparły środki pozyskane od samorządu.

Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy mł. insp. Krzysztof Zgłobicki podsumowując rok 2014 omówił m.in. stan kadrowy naszego garnizonu, stan dyscypliny oraz najważniejsze zadania i wyzwania jakie stoją przez policjantami w orku 2015.

I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Krzysztof Gajewski podziękował funkcjonariuszom i pracownikom za wkład wniesiony w uzyskane, dobre efekty. I Zastępca Komendanta Głównego Policji podkreślił priorytety działań, jakie stawia przed sobą Policja na najbliższe lata, w tym m.in. wynikające z oczekiwań społecznych doskonalenie obsługi obywatela poprzez szybką i skuteczną reakcję na zdarzenie, działania skierowane na wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach, a także działania na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa imprez masowych.

Podczas odprawy uroczyście wręczono Złote Medale za Obronność przyznane przez Ministra Obrony Narodowej, które otrzymali: mł. insp. Tomasz Trawiński I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy oraz mł. insp. Stanisław Milarski I Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu.
Dziś również policjanci pożegnali odchodzącego po 32 lata służby na emeryturę Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu insp. Wiesława Dzierbickiego.
Odprawa była także okazją do wręczenia nominacji na pierwszy stopień w korpusie oficerskim dla nowo mianowanych na stopień podkomisarza policjantów.

Za bardzo dobre wyniki oraz realizację priorytetów Komendanta Głównego Policji na najlepszym poziomie w województwie nagrody od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy otrzymali szefowie komend powiatowych Policji w: Radziejowie, Żninie, Golubiu-Dobrzyniu i Brodnicy.

Wiele ciepłych słów i podziękowań za pracę w roku 2014 usłyszeliśmy od Wojewody P. Ewy Mes, która za pośrednictwem komendantów i naczelników skierowała je do wszystkich policjantów garnizonu.

(KWP w Bydgoszczy / dm)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 18.64 MB)

Powrót na górę strony