Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polsko – niemieckie ćwiczenia pościgu transgranicznego

Data publikacji 29.01.2015

28 stycznia 2015 r., na terenie Polski i Niemiec odbyły się wspólne ćwiczenia w zakresie doskonalenia policyjnego pościgu transgranicznego i procedur wzajemnej wymiany informacji. W ćwiczeniach udział wzięli policjanci z Dolnego Śląska i Lubuskiego oraz funkcjonariusze z Saksonii i Brandenburgii. Ćwiczenia zakładały kilka wariantów przestępstw dokonanych na terenie Niemiec i podjęcie wspólnych działań w zakresie zatrzymania ich sprawców.

Sprawcy przestępstw nie przestrzegają granic państw ani obszarów lub kompetencji poszczególnych jednostek Policji. Dokonując przestępstw na terenie jednego kraju, próbują uniknąć zatrzymania i odpowiedzialności, chcąc ukryć się na obszarze innego, często sąsiadującego państwa. Dlatego właśnie potrzebna jest szybka i profesjonalna współpraca jednostek działających na poszczególnych obszarach, w tym współpraca międzynarodowa.

Biorąc powyższe pod uwagę, 28 stycznia 2015 roku Dyrekcja Policji Görlitz, brandenburska Dyrekcja Policji Południe oraz Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu i Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wlkp. zorganizowały kolejne już ćwiczenia w zakresie doskonalenia policyjnego pościgu transgranicznego.

Zaplanowane działania miały na celu sprawdzenie oraz doskonalenie współpracy i współdziałania służb niemieckich i polskich, podczas realizacji zadań związanych z pościgiem transgranicznym. Przy tej okazji sprawdzano też skuteczność wypracowanych kanałów przepływu informacji oraz testowano możliwość ich optymalizacji.

W związku z dwoma zaistniałymi niemalże równocześnie, w różnych miejscach na terenie Niemiec, zdarzeniami kryminalnymi – symulowanym napadem na stację paliw i kradzieżą pojazdu, policjanci niemieccy i polscy podjęli transgraniczną współpracę i działania w zakresie pościgu i wspólnego zatrzymania sprawców tych przestępstw.

Przypomnijmy też, że w przypadku wzajemnej wymiany informacji, istotną rolę odgrywa Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych i Policyjnych w Świecku.

(KWP we Wrocławiu / ap)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 15.03 MB)

Powrót na górę strony