Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mazowieccy policjanci podsumowali rok 2014. Narada kadry kierowniczej

Data publikacji 30.01.2015

W Komendzie Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu odbyła się uroczysta odprawa kadry kierowniczej, na której podsumowano stan bezpieczeństwa w regionie oraz efekty pracy mazowieckich policjantów. W naradzie wziął udział nadinspektor Mirosław Schossler Zastępca Komendanta Głównego Policji, Dariusz Piątek Wicewojewoda Mazowiecki oraz prokuratorzy i przedstawiciele innych służb. Spotkanie prowadził szef mazowieckich policjantów inspektor Cezary Popławski.

Odprawę rozpoczęło wręczenie wyróżnień od Komendanta Głównego Policji i Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji dla policjantów garnizonu za ponadprzeciętne zaangażowanie w służbie.

Nagrody przyznane przez Komendanta Głównego Policji odebrało 2 funkcjonariuszy z KPP w Garwolinie, którzy bezpośrednio przyczynili się do zatrzymania podejrzanego o zabójstwo mężczyzny na tle rabunkowym na terenie stacji paliw oraz 2 policjantów z KPP w Makowie Mazowieckim za realizację sprawy, dotyczącej rozprowadzania narkotyków, w której zabezpieczono blisko 9 kg środków odurzających.

Insp. Cezary Popławski wyróżnił 7 policjantów – z KPP w Przysusze, za ustalenie i zatrzymanie podejrzanego o zabójstwo mieszkanki Przysuchy;  z KPP w Węgrowie, za ustalenie i zatrzymanie sprawcy śmiertelnego wypadku drogowego; z KPP w Białobrzegach, za działania w sprawie zlikwidowania linii produkującej nielegalne papierosy.
 
Podczas narady skoncentrowano się na podsumowaniu stanu bezpieczeństwa i efektach pracy mazowieckich funkcjonariuszy w roku 2014. Główne wnioski, to spadek ilości przestępstw, szczególnie tych o charakterze kryminalnym i w kategoriach najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa.
 
W roku 2014 w garnizonie mazowieckim wszczęto 42 974  postępowań przygotowawczych dotyczących przestępstw, czyli o 15,1 % mniej niż w okresie styczeń – grudzień 2013 r. Liczba wszczętych postępowań zmniejszyła się o 7 654. Wykrywalność przestępstw ogółem wyniosła za miniony rok 70%.
 
Zmniejszyła się liczba przestępstw kryminalnych, w tym w kategorii 7 przestępstw, określanych jako te najbardziej uciążliwe dla społeczeństwa. W roku 2014 wszczęto takich postępowań 15 036 (w roku 2013 było ich 17 642). Wykrywalność wynosi 40,6%.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo na drogach garnizonu mazowieckiego, to na największe podkreślenie zasługuje spadek liczby ofiar wypadków. W wyniku najpoważniejszych zdarzeń zginęło o 29 osób mniej, spadła także liczba osób rannych.

W ubiegłym roku przeprowadzono wiele inwestycji i remontów, na które przeznaczono ponad 46 mln zł. Najpoważniejszymi realizacjami były zakończone budowy od podstaw siedzib Komendy Miejskiej Policji w Płocku i w Ostrołęce. Garnizon został wzmocniony 78 nowymi radiowozami i pojazdami.
 
W podsumowaniach stanu bezpieczeństwa oraz pracy Policji nie można nie wskazać ocen społecznych. Z ostatnio publikowanych wyników badań wynika, że 90% naszych rodaków czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania (CBOS), a 72,4% dobrze ocenia pracę policjantów (PBP).
 
O bezpieczeństwo mieszkańców garnizonu mazowieckiego dba codziennie 5 320 policjantów, których wspiera w służbie 1348 pracowników cywilnych. W roku 2015 planujemy przyjąć 163 nowych funkcjonariuszy.
 
Odprawa roczna była okazją do podziękowań skierowanych do wszystkich policjantów i pracowników garnizonu mazowieckiego za ich codzienną służbę na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

(KWP w Radomiu / ap)

Powrót na górę strony