Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Opolska Policja - podsumowaliśmy 2014 rok

Data publikacji 02.02.2015

Opolska Policja podsumowała swoją pracę w 2014 roku. Osiągnięte wyniki potwierdzają utrzymującą się od kilku lat jej dobrą kondycję. Ogółem wykrywalność przestępstw wyniosła blisko 70%. Na Opolszczyźnie odnotowano spadek liczby takich przestępstw jak bójki i pobicia, kradzieże i kradzieże z włamaniem. Ponad 70% mieszkańców województwa uważa opolską Policję za skuteczną. Badania wykazały, że mieszkańcy regionu dobrze oceniają pracę Policji i czują się bezpiecznie.

2 lutego 2014 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyła się narada podsumowująca ubiegły rok. Wziął w niej udział I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Krzysztof Gajewski. Przybyli też Wicewojewoda Opolski Antoni Jastrzembski, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Prokurator Okręgowy w  Włodzimierz Ostrowski.

Opolszczyzna nadal jest jednym z najbezpieczniejszych regionów w kraju. W Komedzie Wojewódzkiej Policji w Opolu przeanalizowano działania policyjne i wyniki za 2014 rok. Do znaczących sukcesów należy zaliczyć dalsze zredukowanie liczby przestępstw ogółem i kryminalnych, w tym szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa. Miniony rok to spadek kradzieży i kradzieży z włamaniem. Odnotowano także mniejszą liczbę takich przestępstw jak bójki, pobicia czy też spowodowanie uszczerbku na zdrowiu. Wykrywalność utrzymano na podobnym jak w roku ubiegłym poziomie 68,8 %.

Wykrywalność przestępstw kryminalnych w roku 2014 wzrosła o 1,7 % do poziomu 57,3 %. Działania policjantów przyczyniły się do spadku ogólnej liczby przestępstw na terenie naszego województwa. Opolscy funkcjonariusze stwierdzili o 2387 przestępstw mniej niż w roku 2013.

Policjanci z Opolszczyzny aktywnie walczą z przestępczością gospodarczą. W głównej mierze wykrycie tego typu przestępstw to efekt ich pracy. W ubiegłym roku stwierdzili 4178 przestępstw o charakterze gospodarczym (2013 r. – 4675).

Jak wynika z ustaleń policjantów, nadal najczęściej kradzionymi samochodami na terenie Opolszczyzny są auta z grupy volkswagen/audi. Notujemy także przypadki kradzieży starych aut różnych marek, które po przestępstwie trafiają do skupu złomu. W 2014 roku na kilkaset tysięcy pojazdów zarejestrowanych na terenie Opolszczyzny w kategorii przestępstw stwierdzonych, policjanci zanotowali 191 przypadków. Jest to poziom podobny do roku ubiegłego. Wtedy tych przypadków było o 9 mniej. Jednocześnie policjanci zajmujący się zwalczaniem tego typu przestępczości ustalili sprawców ponad 300 kradzieży samochodów, do których doszło nie tylko na terenie Opolszczyzny. Wykrywalność tego typu przestępstw w 2014 roku wyniosła ponad 70 % i jest to najlepszy wynik w kraju. Jest to między innymi efekt rozbicia jeszcze w latach poprzednich grup przestępczych zajmujących się kradzieżami samochodów. Przypominamy, że w roku 2014 roku policjanci rozbili kolejną zorganizowaną grupę, o czym informowaliśmy w październiku 2014 roku, a to postępowanie jeszcze trwa.

Odnotowaliśmy też spadek liczby przestępstw drogowych - 2378 (2013 r. - 4903), spadek liczby wypadków drogowych - w 2014 roku policjanci pracowali przy 738 zdarzeniach (791 w roku 2013). Było też mniej wypadków ze skutkiem śmiertelnym - 88 w minionym roku (92 w roku 2013). Niestety w roku 2014 zginęło o 6 osób więcej niż w roku wcześniejszym. Spowodowane to było najtragiczniejszym od lat wypadkiem ukraińskiego busa na autostradzie A4. Tylko to jedno zdarzenie pociągnęło za sobą aż 7 ofiar. Mniej niż w poprzedzającym roku osób zostało rannych – 858 w 2014 roku (923 w roku 2013).

W wyniku prowadzonych działań na drogach Opolszczyzny policjanci ruchu drogowego zatrzymali 1970 osób kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości (2013 r. – 1823) i 709 (2013 r. – 569) w stanie po użyciu alkoholu.

Nowością w działaniach policjantów ruchu drogowego na rzecz bezpieczeństwa, było utworzenie specjalnej skrzynki mailowej, na którą mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko mogą przysyłać filmy i zdjęcia obrazujące łamanie przepisów przez innych kierujących na drogach. Tylko przez 9 miesięcy roku 2014, policjanci otrzymali 460 filmów i zdjęć. Funkcjonariusze ustalili ponad połowę sprawców wykroczeń zarejestrowanych przez innych kierowców. Na Opolszczyźnie został powołany również specjalny Zespół dw. z Agresywnymi Zachowaniami na Drodze. Policjanci ruchu drogowego oraz kryminalni zajmują się ujawnianiem i zwalczaniem najpoważniejszych i najniebezpieczniejszych naruszeń przepisów ruchu drogowego.

Dobre efekty w walce z przestępczością przekładają się na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Z VII edycji Polskich Badań Przestępczości przeprowadzonych w 2014 r. wynika, że Policja na Opolszczyźnie cieszy się wysokim zaufaniem społecznym – 70,7 % respondentów uważa, że opolska Policja jest skuteczna w walce z przestępczością (w kraju – 69,6).

Dobre oceny pracy Policji wystawiło 69,4 % ankietowanych (w kraju – 72,4). „Poczucie bezpieczeństwa po zmroku w okolicy miejsca zamieszkania” deklaruje 81,1 % mieszkańców Opolszczyzny (w kraju – 76,9). Wyrażone przez uczestników badania oceny plasowały województwo opolskie w czołówce krajowej i były podobne do wyników badań przeprowadzonych w latach poprzednich. Policja postrzegana jest jako formacja skuteczna, dobrze realizująca swoje zadania, zarówno w wymiarze ogólnym, jak i ściśle lokalnym.

Kategorie przestępstw

Przestępstwa stwierdzone

2013 rok

Przestępstwa stwierdzone

2014 rok

kryminalne

18258

15871

zabójstwa

10

11

zgwałcenia

45

24

Rozbój i wymuszenie rozbójnicze

214

238

Bójka lub pobicie

218

199

uszczerbek na zdrowiu

431

386

Kradzież z włamaniem

3429

3402

Kradzież cudzej rzeczy

5401

4292

Ogólnie liczba przestępstw w województwie

28695

23418

 
Miniony rok to także sukcesy indywidualne policjantów. Przypomnijmy kilka z nich:

Asp. sztab. Tomasz Studenny z psem Euta, został najlepszym przewodnikiem psa w kategorii psów patrolowo-tropiących. Wyróżnienie, policjant z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zdobył podczas XIV Kynologicznych Mistrzostw Polski, które odbyły się w Sułkowicach. Opolska reprezentacja zajęła II miejsce w kategorii drużynowej. W podsumowaniu Mistrzostw uczestniczył Komendant Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński.

Sierż. Paweł Kleszcz reprezentujący garnizon opolski wygrał konkurs ,,Dzielnicowy Roku 2014". Drużynowo uplasowaliśmy się na trzeciej pozycji. Dzielnicowi musieli stawić czoła takim konkurencjom, jak test z wiedzy policyjnej, analiza dokumentów, symulacja - przyjęcie interesanta oraz test ze strzelania. Policjant z Opola zdobył najwyższą lokatę w kategorii funkcjonariuszy pododdziałów szturmowych w Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich Służb Mundurowych „Pamięci Poległym Policjantom w Służbie". Oprócz funkcjonariuszy Policji udział w zmaganiach wzięli jak co roku przedstawiciele m.in. Wojska Polskiego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej i Biura Ochrony Rządu.

Sierż. Mateusz Fudała z brzeskiej Komendy Powiatowej Policji zdobył tytuł Mistrza Polski Służb Mundurowych w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w kategorii wagowej 84 kilogramów. Jest to kolejny tytuł mistrzowski tego policjanta. Tym razem zawody zorganizowano w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

St. asp. Monika Mrugała z Komendy Miejskiej Policji w Opolu zajęła dwukrotnie 1 miejsce w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych w kategorii kobiet oraz w kategorii wiekowej K-40 w XXXII Maratonie Toruńskim. W imprezie startowali przedstawiciele wszystkich służb mundurowych oraz pracownicy służby cywilni.

Policjant z Opola, przebywający na misji w Kosowie, wziął udział w Dancon March i zajął II miejsce. Sierż. sztab. Aleksander Sobieraj w niespełna 3 godziny pokonał dystans 27 km z 10 kilogramowym ekwipunkiem. Oprócz opolskiego policjanta na stracie zameldowali się mundurowi z takich krajów jak Włochy, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Maroko, Turcja czy Szwecja.

(KWP w Opolu / mj)

Powrót na górę strony