Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KGP: Misja ewaluacyjna Europolu w Polsce

Poznanie organizacji i sposobu funkcjonowania poszczególnych struktur policji w zakresie współpracy międzynarodowej i wywiadu kryminalnego czy poznanie nowej struktury KGP - to tylko niektóre cele wizyty ewaluacyjnej (oceniającej), jaką złożyli w Polsce eksperci unijni w ramach Trzeciej Rundy Wzajemnej Oceny "Wymiana informacji między Europolem a Państwami Członkowskimi oraz między Państwami Członkowskimi".

Współpraca polskiej Policji z Europolem trwa od wielu lat, od 1 listopada, od kiedy Polska jest pełnoprawnym członkiem Europolu nabrała nowego charakteru. Intensyfikacji uległy dotychczasowe kontakty, pojawiły się nowe. W dniach 7-10 lutego 2006 r. gościli w Polsce unijni eksperci w ramach Trzeciej Rundy Wzajemnej Oceny "Wymiana informacji między Europolem a Państwami Członkowskimi oraz między Państwami Członkowskimi". Była to pierwsza tego rodzaju misja. Cel misji to poznanie stanu organizacyjnego i funkcjonalnego polskich służb ochrony prawa na płaszczyźnie współpracy międzynarodowej i wywiadu kryminalnego.

W skład delegacji misji ewaluacyjnej wchodzili przedstawiciele Sekretariatu Generalnego, Rady Unii Europejskiej, Europolu oraz trzech Państw Członkowskich, tj. Czech, Niemiec i Wielkiej Brytanii. (Andre HEINRICHS, Anna LIPSKA, Michael CARLIN, Alexander MAAS, Antonio SACCONE, Ivona BLACHOVA, Martin COX). Podczas czterodniowej wizyty goście zapoznali się ze specyfiką działań prowadzonych w ramach współpracy międzynarodowej polskich organów ochrony porządku prawnego.

Eksperci poznali stan prawny mający wpływ na kształtowanie wymiany informacji z partnerami zagranicznymi, w tym także z Europolem. Zapoznali się t z nową strukturą KGP, poznali sposób i mechanizmy współpracy międzynarodowej ze szczególnym uwzględnieniem zadań wykonywanych przez Wydział Rozwoju Współpracy Międzynarodowej Gabinetu KGP oraz Wydział Międzynarodowej Wymiany Informacji Kryminalnych Biura Wywiadu Kryminalnego KGP (komórki te są odpowiedzialne za bezpośrednią wymianę informacji z Europolem).

Goście odwiedzili również Wydziały Obsługi Informacyjnej oraz Systemu Meldunku Informacyjnego Biura Wywiadu Kryminalnego KGP, jak również Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej gdzie zaprezentowano bazy danych wraz z możliwością ich wykorzystania, co wywarło duże wrażenie na zagranicznych gościach.

Dużym zainteresowaniem delegacji cieszyła się wizyta w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Eksperci spotkali się z Komendantem Wojewódzkim Policji, nadinsp. Adamem Rapackim, oraz ekspertami z Wydziału Kryminalnego, Wydziału Wywiadu Kryminalnego i Zarządu CBŚ w Krakowie, którzy na poziomie lokalnym realizują zadania związane z wymianą informacji z partnerami zagranicznymi.

Misja zakończyła się wizytą w pomieszczeniach Wydziału Międzynarodowej Wymiany Informacji Kryminalnych Biura Wywiadu Kryminalnego KGP. Goście mieli możliwość zapoznania się z obiegiem informacji nadsyłanej kanałem Europolu, jak również poznali pracę osób bezpośrednio odpowiedzialnych za współpracę z Europolem.

Przedstawiciele Misji Ewaluacyjnej wyjeżdżając z Polski uzyskali odpowiedzi i wyjaśnienia na większość pytań i zagadnień. Niektóre polskie rozwiązania okazały się dla gości szczególnie interesujące, w szczególności rozwiązania w zakresie wymiany informacji oraz wywiadu kryminalnego: techniczne np. baza KSIP, systemowe np. SMI oraz organizacyjne, np. KCIK i BWK KGP.

W ostatnim dniu pobytu reprezentantów Rady Unii Europejskiej, Europolu i Krajów Członkowskich w Polsce, z gośćmi spotkał się kierownictwo polskiej Policji. Na spotkaniu omówiono całokształt współpracy międzynarodowej polskiej Policji w szczególności odnoszącym się do Europolu oraz Krajów Członkowskich. Rozmawiano o osiągnięciach, ale też o tych elementach, które wymagają usprawnienia, czemu służą takie właśnie wizyty.

Eksperci opracują raport końcowy z misji ewaluacyjnej, w którym będą zawarte ewentualne rekomendacje odnośnie usprawnienia, czy zmiany niektórych rozwiązań systemowych mających na celu udoskonalenie wymiany informacji w ramach Unii Europejskiej. Eksperci unijni wyprzedzając oficjalny raport stwierdzili, iż ich rekomendacje są w większości zgodne z wizją rozwoju współpracy z Europolem przedstawioną przez Komendanta Głównego Policji Pana Marka Bieńkowskiego. Zgodnie z nią Polska zamierza bardziej aktywnie współpracować w ramach Europolu zarówno w aspekcie szerszego korzystania z usług Europolu jak większego zaangażowania się w przedsięwzięcia Europolu wymagające kontrybucji krajowej.

Wśród zadań strategicznych planuje się w szczególności:
• zwiększenie polskiej kontrybucji do AWF (Analysis Work Files) oraz poprawę jakości przekazywanych danych,
• pełne włączenie się w proces zasilania danymi Systemu Informacyjnego Europolu przez Policje polską oraz inne uprawnione krajowe instytucje ochrony porządku prawnego,
• zapraszanie przedstawicieli Europolu na spotkanie robocze poświęcone konkretnym sprawom o charakterze operacyjnym i procesowym,
• rozbudowę Polskiego Biura Łącznikowego przy Europolu o kolejnych funkcjonariuszy Policji oraz przedstawicieli Straży Granicznej i Ministerstwa Finansów RP do 3 oficerów łącznikowych.

  • europol
Powrót na górę strony