Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narada policyjnych dydaktyków w Słupsku

Data publikacji 09.02.2015

Z udziałem Zastępcy Komendanta Głównego Policji odbyła się narada roczna policjantów i pracowników słupskiej Szkoły Policji. W trakcie wizyty w Szkole nadinsp. Wojciech Olbryś wizytował również oddane do użytku w 2014 roku kolejne obiekty Szkoły i rozmawiał z policjantami rozpoczynającymi dopiero służbę w policyjnym mundurze.

Narada roczna to cykliczne spotkanie podsumowujące działalność placówki w ostatnich dwunastu miesiącach. W trakcie narady poszczególne jednostki organizacyjne omawiają roczny okres pracy, a także przedstawiają zamierzenia, które realizować będą bieżącym roku. W naradzie, która odbywała się w miniony piątek w słupskiej Szkole Policji, uczestniczył nadinsp. Wojciech Olbryś, który przedstawił między innymi działalność Komendy Głównej Policji w 2014 roku, a także omówił najważniejsze działania planowane na rok 2015.
 
W trakcie wizyty Zastępca Komendanta Głównego wizytował nowo wyremontowane obiekty dydaktyczne, w tym między innymi nowoczesną bibliotekę oraz jeden z akademików, który poddano gruntownemu remontowi i termomodernizacji. Nadinsp. Olbryś spotkał się z również ze słuchaczami szkolenia zawodowego podstawowego podczas zajęć w nowoczesnych obiektach symulacyjnych „Przyziemie 1" i „Przyziemie 2” oraz w szkolnym Komisariacie Policji.
 
Kadra Szkoły Policji na początku 2014 roku to 171 policjantów i 133 pracowników. W ubiegłym roku wykładowcy zrealizowali łącznie ponad 68 tysięcy godzin zajęć, a mury uczelni opuściło 730 absolwentów szkolenia zawodowego podstawowego, czyli policjantów rozpoczynających dopiero służbę w Policji. Nauka teoretyczna połączona była z praktyką - przez 190 dni młodzi policjanci pełnili swoje pierwsze służby w miastach Pomorza i Wielkopolski.

Szkolenie nowych kadr to podstawowa działalność najstarszej w Polsce Szkoły Policji, jednak nie był to jedyny obszar działalności dydaktycznej. W minionym roku zrealizowano również 171 edycji kursów specjalistycznych, w których uczestniczyło ponad 2 886 policjantów. Słupska Szkoła, jako jedyna w kraju, realizuje również szkolenia dla magazynierów uzbrojenia w zakresie prowadzenia gospodarki sprzętem techniczno-bojowym w jednostkach Policji. Kilkanaście szkoleń odbyli na terenie Szkoły policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji.
 
Nieodłącznym elementem działalności dydaktycznej są różnego rodzaju wydawnictwa - pozycje książkowe oraz filmy dydaktyczne, w tym krótkometrażowe filmy instruktażowe omawiające wybrane czynności podejmowane przez policjantów prewencji w codziennej służbie. Filmy te są systematycznie rozsyłane do komend Policji w całym kraju.
 
Miniony rok to również organizacja przedsięwzięć w ramach kalendarza centralnych imprez Policji. Szkoła Policji w Słupsku była gospodarzem XXI edycji Turnieju Par Patrolowych, II Mistrzostw Policji w Wędkarstwie Morskim; II Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy oraz VI Otwartych Międzynarodowych Mistrzostw Jednostek Szkoleniowych Policji w Strzelaniu.

W ramach kontaktów z lokalną społecznością i instytucjami życia publicznego prowadzona jest współpraca z Sądem Rejonowym i Okręgowym, Rejonową i Okręgową Prokuraturą, 7 Brygadą Obrony Wybrzeża oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Gdańsku. Policyjni wykładowcy współpracują też z placówkami edukacyjnymi prowadząc z młodzieżą szkolną różnego rodzaju programy dydaktyczno-wychowawcze, w tym także zajęcia w klasach o profilu policyjnym.

Intensywnie rozwija się też współpraca międzynarodowa, która wspierana jest między innymi pieniędzmi pozyskiwanymi z funduszy Unii Europejskiej i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
 
Wśród zadań inwestycyjnych Szkoły Policji w Słupsku jednym w z ważniejszych przedsięwzięć była gruntowna modernizacja Akademika „B”, dzięki czemu liczba miejsc szkoleniowych w Słupsku wynosi teraz 1 020. Nie jest to jeszcze ostateczna liczba, gdyż przewidywane na ten rok prace inwestycyjne pozwolą wygospodarować kolejne miejsca dla słuchaczy w sile co najmniej jednej kompanii.
 
W 2014 roku zakończono również główny etap prac termomodernizacyjnych - sześć budynków otrzymało gruntowne docieplenie z wykorzystaniem najnowszych technologii dostępnych na rynku ekologicznych materiałów i technologii spełniających normy Unii Europejskiej. Łączna wartość projektu, w ramach którego zrealizowano te prace wyniosła 3 886 218 złotych, z czego Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał dofinansowanie w wysokości 3 233 894 złotych.
 
Wśród zamierzeń na 2015 rok służby logistyczne szkoły planują dalszą wymianę nawierzchni asfaltowych w ciągach jezdnych na nawierzchnię z kostki polbrukowej oraz wymianę nawierzchni na boiskach sportowych z asfaltu na nawierzchnię tartanową.
 
Na zakończenie narady rocznej głos zabrał nadinsp. Wojciech Olbryś, który poinformował o zamierzeniach Komendy Głównej Policji na 2015 rok. Zastępca Komendanta Głównego omówił również pokrótce priorytety działań. W swoim wystąpieniu nadinsp. Olbryś mówił też o kolejnej edycji programu modernizacyjnego, który realizowany będzie w latach 2016-18; dzięki temu programowi poprawią się warunki pracy i służby dla około 18 tysięcy policjantów i pracowników Policji.

W 2015 roku planowane jest przyjęcie do służby 3 200 nowych policjantów. Zastępca Komendanta Głównego podkreślił również, że w roku ubiegłym liczba policjantów, którzy odeszli ze służby była o 1 100 osób mniejsza od liczby osób rozpoczynających swoją przygodę z mundurem.
 
W 2015 roku mają również zakończyć się ostatecznie prace związane z pełną funkcjonalnością numeru alarmowego 112. Komenda Główna Policji analizuje również przydatność w służbie policyjnych czapek, tzw. baseballówek. Nie jest wykluczone, że nastąpi odejście od tego elementu umundurowania. Prowadzone są również testy nowego policyjnego umundurowania ćwiczebnego, które mogłoby zastąpić dotychczasowe czarne mundury typu „moro”. Nowy wzór ćwiczebny ma kolor granatowy z lekkimi wzorami, testuje go w tej chwili grupa około 300 policjantów.
 
Na zakończenie narady nadinsp. Wojciech Olbryś złożył kadrze słupskiej Szkoły Policji życzenia sukcesów w pracy i służbie. Po opuszczeniu sali konferencyjnej Zastępca Komendanta Głównego w towarzystwie Komendanta Szkoły dokonał przeglądu obiektów Szkoły, wizytował zajęcia słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego w obiektach symulacyjnych.

(SP w Słupsku / mj)

Powrót na górę strony