Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowana nielegalna linia produkcyjna służąca do wyrobu papierosów

Data publikacji 09.02.2015

Policjanci zlikwidowali przestępczy, rodzinny interes, rekwirując ponad 600 kilogramów nielegalnej krajanki tytoniowej oraz 130 tys. papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zlikwidowano także pełną linię produkcyjną służącą do wyrobu lewych papierosów.

Systematyczne działania  małopolskich policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą  wymierzone przeciwko  produkcji i sprzedaży towarów bez polskich znaków akcyzy przynoszą wymierne efekty. W zeszłym roku zarekwirowano krajankę, a także zlikwidowano kilkanaście linii produkujących nielegalne papierosy.

W minionym tygodniu, w jednej z podkrakowskich miejscowości, podczas zaplanowanych działań policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji  w Krakowie wraz z funkcjonariuszami Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie zatrzymali 3 osoby. Śledczy podejrzewali, że w jednym z garaży w tej miejscowości  mieści się magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych. Cała trójka sprawców (54-letni rodzice  oraz 28-letni syn)  została zatrzymana na gorącym uczynku, kiedy przeładowywali worki z krajanką tytoniową z garażu do  dwóch samochodów.  W wyniku przeszukania pomieszczenia oraz pojazdów policjanci zabezpieczyli ok. 130 tys. sztuk papierosów bez polskiej banderoli, zapakowanych w woreczki strunowe oraz 26 worków z krajanką tytoniową o wadze 380 kilogramów.

Ponieważ podejrzewano, że  nielegalne papierosy są produkowane przez samych zatrzymanych, przyszła kolej na przeszukanie ich domu znajdującego się w innej miejscowości. Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. W domu zatrzymanych ujawniono profesjonalną linie produkcyjną do wyrobu i konfekcjonowania papierosów - maszynę  do cięcia liści tytoniowych, suszarkę do tytoniu oraz urządzenia do nabijania gilz tytoniowych. Ponadto, w pomieszczeniach posesji zabezpieczono  kolejne 22 worki z krajanką tytoniową o wadze 230 kilogramów, worki strunowe oraz puste gilzy.

Wszystko wskazuje na to, że rodzinne trio spod Krakowa dostarczało nielegalnie wytworzone przez siebie wyroby tytoniowe do większych hurtowników, a towar następnie pojawiał  się w pokątnej sprzedaży na placach i bazarach.

W sumie zabezpieczono 610 kilogramów nielegalnej krajanki tytoniowej  o wartości  ponad 400 tys. złotych oraz  ok. 130 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 80 tys. złotych. Skarb Państwa z tytułu niezapłaconych podatków poniósł straty w wysokości 563 tys. złotych. Z zarekwirowanej ilości krajanki tytoniowej można było wyprodukować dodatkowo kilkaset tysięcy papierosów.

Cała trójka odpowie za wytwarzanie  bez zezwolenia i posiadanie wyrobów akcyzowych. Za nielegalny proceder i narażenie Skarbu Państwa na straty grozi im kara pozbawienia wolności do 3 lat oraz kara grzywny.

(KWP w Krakowie / mj)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.38 MB)

Powrót na górę strony