Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kopiowali paski magnetyczne kart płatniczych

Data publikacji 09.02.2015

Policjanci z Jarocina 3 lutego zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o skimming. Na jednym z bankomatów zamontowali specjalną nakładkę służącą do kopiowania paska magnetycznego. Zostali przesłuchani w związku z pozyskiwaniem danych i podrabianiem kart płatniczych w celu kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Grozi im do 5 lat więzienia.

3 lutego br. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie odebrali zgłoszenie o zamontowanym na jednym z bankomatów urządzeniu odczytującego dane z kart bankomatowych oraz urządzeniu do rejestrowania wprowadzanych pinów do kart. Podejrzane urządzenie odkryła jedna z pracownic banku podczas codziennej kontroli bankomatu.

Na miejsce udali się kryminalni z Jarocina, którzy zabezpieczyli urządzenie skanujące dane. Dzięki posiadanemu urządzeniu oraz nagraniu z monitoringu szybko ustalili, na czym polegał mechanizm przestępstwa w tym konkretnym przypadku. Dwaj nieznani mężczyźni wykradali dane z kart płatniczych podczas wykonywania przez klientów transakcji w bankomacie stosując skimmery czyli tzw. nakładki. Za ich pomocą skanowane były paski magnetyczne kart bankomatowych, a umieszczona w specjalnie zamontowanej listwie kamera, zapisywała numery PIN od używanych w tym czasie kart. Urządzenia te były niewidoczne i nie budziły żadnych podejrzeń dla przeciętnego użytkownika bankomatu.

Policjanci wiedząc, że mężczyźni muszą wkrótce wrócić po zamontowane urządzenia, postanowili obserwować bankomat. Zatrzymanie osób, które zamontowały nakładkę było więc kwestią czasu.

Okazało się, że policyjny nos ich nie zawiódł. Podejrzani zostali zatrzymani. To dwaj 20-latkowie z terenu powiatu jarocińskiego. Jeszcze tego samego dnia podejrzani zostali przesłuchani w związku z popełnieniem czynu z art. 310 kk §4, za co grozi im kara do lat 5 więzienia. Żaden z zatrzymanych nie był wcześniej karany.

Policjanci przypominają:
W celu zabezpieczenia się przed utrata pieniędzy w wyniku skimmingu, podchodząc do bankomatu warto sprawdzić, czy czytnik kart i klawiatura nie odbiegają wyglądem od całości oraz czy do bankomatu nie zostały przymocowane podejrzane urządzenia. W razie wątpliwości należy o tym fakcie poinformować pracownika banku i poprosić o sprawdzenie. Wpisując kod PIN bezwzględnie należy zasłonić klawiaturę ręką.

(KWP w Poznaniu / mj)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 10.11 MB)

Powrót na górę strony