Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzał pieniądze fałszując numer konta na fakturach za energię elektryczną

Data publikacji 11.02.2015

Policjanci z Komisariatu VII Komendy Miejskiej w Łodzi wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością łódzkiej komendy wojewódzkiej, na terenie Radomska zatrzymali 26-letniego oszusta. Grozi mu kara 8 lat pozbawienia wolności

Policjanci od pewnego czasu pracowali nad ta sprawą. Ustalili, iż jeden z pracowników firmy kurierskiej dostarczającej m.in. faktury za energię elektryczną, przy pomocy sprzętu komputerowego, dokonuje ich fałszowania. 26-latek zmieniał na drukach numer rachunku bankowego. Tak „zmodyfikowane” dokumenty dostarczał odbiorcom energii elektrycznej, którzy niczego nie podejrzewając regulowali należność. Nie mieli świadomości, że zasilali konto bankowe oszusta. Aby, jak mu się wydawało, uniknąć odpowiedzialności karnej, rachunek założył na inną, zmarłą już osobę. Z zebranego do tej pory materiału dowodowego wynika, że mógł wyłudzić co najmniej 20 tys. złotych.

Po zatrzymaniu podejrzewanego policjanci przeszukali jego miejsce zamieszkania i zabezpieczyli:  sprzęt informatyczny służący do fałszowania faktur, skany  oryginałów, jak również gotowe do wydruku „nowe” faktury. Funkcjonariusze znaleźli również„skimer” czyli urządzenie będące specjalnie przygotowaną nakładką bankomatową umożliwiającą pobieranie informacji z pasków magnetycznych zawartych na karcie płatniczej, dwa czytniki kart płatniczych oraz  karty bankowe pre-paidowe, karty typu tzw. biały plastik z paskiem magnetycznym służące do nielegalnego wytworzenia kopii oryginalnych kart płatniczych,  a także gotówkę oraz niedoręczone faktury za energię elektryczną.

Sprawa pozostaje nadal rozwojowa. Postępowanie prowadzone jest  pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Łódź – Górna. Podejrzanemu grozi kara 8 lat pozbawienia wolności. Do tej pory nie był notowany za konflikty z prawem. Został oddany pod dozór policyjny.

(KWP w Łodzi / mj)

Powrót na górę strony