Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kryminalni rozbili grupę przestępcza trudniącą się włamaniami. Straty oszacowano na blisko 3 mln zł

Data publikacji 11.02.2015

Okradali firmy budowlane, sklepy, magazyny i hurtownie w całej Polsce. Straty związane z ich przestępczą działalnością szacowane są na około 3 mln zł. Członkowie grupy działali od lipca 2008 roku do września 2013. Wpadli w ręce policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie. Śledztwo w ich sprawie dotyczyło aż 38 przestępstw. Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała akt oskarżenia do sądu przeciwko 6 członkom grupy przestępczej.

Prokuratura Okręgowa w Lublinie skierowała właśnie akt oskarżenia przeciwko członkom gangu trudniącego się kradzieżami z włamaniem. Sześciu członków grupy zatrzymanych zostało przez policjantów z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie.  Wpadli w ręce kryminalnych w nocy z 15/16 września 2013 roku, bezpośrednio po włamaniu do pomieszczeń jednej z firm w Krężnicy Okrągłej. Wszyscy członkowie gangu to mieszkańcy Lublina.  Byli ze sobą powiązani pokrewieństwem bądź powinowactwem.  Akt oskarżenia obejmuje 35-letniego Andrzeja Z.,  31-letniego Piotra B. 41-letniego Sebastiana P., 41-letniego Mariusza S, jego rówieśnika Pawła K. oraz 33-letniego Macieja G.

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała od lipca 2008 r. do września 2013 r. Oskarżeni okradali firmy budowlane, sklepy, magazyny i hurtownie w całej Polsce.  Do przestępstw doszło na terenie 9 województw, w 31 miejscowościach. Straty związane z ich przestępczą działalnością szacowane są na ponad 3 mln zł.

W grupie istniał ścisły podział ról. Do każdego z włamań bardzo dokładnie byli przygotowani. Wyjeżdżając poza teren woj. lubelskiego brali ze sobą namioty, śpiwory, karimaty, często sypiali w odludnych miejscach niekiedy także w lasach.  Złodzieje kradli wartościowy sprzęt elektroniczny i komputery, a także alkohol i produkty spożywcze. Jednak głównie specjalizowali się w pokonywaniu zabezpieczeń kas pancernych i sejfów.

W lipcu 2008 roku przez zaplecze dostali się do wnętrza jednego z dyskontów w Lublinie. Wybili otwór w ścianie przyległej do ściany sejfu. Ze środka skradli gotówkę: blisko 40 tys. zł. W 2012 roku weszli do siedziby jednej z firm w Lipnie woj. kujawsko–pomorskim. Pokonując zabezpieczenia kasetki z zamkiem szyfrowym skradli 700 tys. zł.  Na początku 2013 roku dokonali przestępstwa w Lublińcu. Do pokonania zabezpieczeń sejfu użyli szlifierki kątowej oraz łomu. Skradli równowartość 1,2 mln zł w gotówce.

W trakcie prowadzonego postępowanie zabezpieczono mienie o wartości blisko miliona złotych. Przesłuchani w Prokuraturze Okręgowej w Lublinie w charakterze podejrzanych wszyscy przyznali się do dokonania większości zarzuconych im przestępstw. Złożyli obszerne wyjaśnienia. Grozić im może kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mj)

Powrót na górę strony