Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Turniej piłkarski im. podkom. Andrzeja Struja

Data publikacji 12.02.2015

Rozpoczął się VI Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja. Zawodnicy będą walczyć o puchar Komendanta Głównego Policji. W tegorocznym turnieju weźmie udział 48 ekip - swoje mecze rozegrają m.in. drużyny z Serbii, Mołdawii, Rumunii i Litwy.

Pięć lat temu zginął Andrzej Struj - policjant z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP. Przypominamy: do tragicznego zdarzenia doszło na warszawskiej Woli. Na przystanek podjechał tramwaj. Jeden ze stojących przy wiacie mężczyzn rzucił koszem na śmieci w wagon. Na jego zachowanie zareagował wychodzący z tramwaju pasażer. Został zaatakowany przez napastnika i zraniony nożem. Na miejsce natychmiast wezwano karetkę pogotowia i Policję. Mężczyzną, który zareagował, okazał się mł. asp. Andrzej Struj, 42-letni policjant z 15-letnim stażem służby. Mimo błyskawicznie udzielonej pomocy medycznej zmarł w szpitalu.

W każdą rocznicę tego tragicznego wydarzenia przy tablicy upamiętniającej śmierć policjanta hołd składają mu koledzy oraz kierownictwo Policji. Formą upamiętnienia policjanta jest również odbywający się co roku turniej halowej piłki nożnej, który został na stałe wpisany do kalendarza rozgrywek wielu drużyn w kraju i za granicą.

Wcześniej były to Halowe Mistrzostwa Warszawy Służb Mundurowych w Piłce Nożnej. Finał drugich mistrzostw odbywał się 19 lutego 2010 r., w dniu pogrzebu Andrzeja Struja. Kiedy najbliżsi i koledzy Andrzeja towarzyszyli mu w ostatniej drodze,  przerwano rozgrywki, zawodnicy i kibice powstali z miejsc, a w samochodach przed Dzielnicowym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji na Pradze-Północ, gdzie rozgrywany był mecz finałowy turnieju, zawyły syreny. Wtedy organizator turnieju Andrzej Kuczyński, obecnie Koordynator Komendanta Głównego Policji ds. Organizacji Imprez Sportowo-Rekreacyjnych w Policji, wspólnie z byłym piłkarzem i trenerem reprezentacji Polski Andrzejem Strejlauem postanowili, że zawody będą nosiły imię policyjnego bohatera.

Dziś halowe mistrzostwa w piłce nożnej im Andrzeja Struja stały się tradycją. Otwarcie rozgrywek zawsze poprzedza upamiętniająca bohaterskiego policjanta minuta ciszy oraz odegranie na trąbce melodii „Śpij kolego”. Turniej przez lata zyskał rangę mistrzostw międzynarodowych, w których chce grać co raz więcej drużyn.

VI Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Halowej Piłce Nożnej im. podkom. Andrzeja Struja o Puchar Komendanta Głównego Policji odbędzie się w dniach 12 i 13 lutego. Rozgrywki będą odbywać się w halach  Dzielnicowego Ośrodka Sporu i Rekreacji Dzielnicy Praga Północ  przy ul. Szanajcy 17/19 oraz Centrum Rekreacyjno-Sportowego Dzielnicy Bielany przy ul. Lindego 20. Podobnie jak ubiegłoroczny turniej swoim honorowym patronatem objął Prezes PKOL Andrzej Kraśnicki. W tegorocznym turnieju weźmie udział 48 ekip. Swoje mecze rozegrają drużyny z  Serbii, Mołdawii, Rumunii i Litwy.

Oprócz reprezentacji zagranicznych w zawodach wezmę udział prawie wszystkie formacje mundurowe z Polski. Będą to m.in. reprezentacje Policji, Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Miejskiej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu, Straży Marszałkowskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Marynarki Wojennej, Straży Ochrony Lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Izby Celnej.

12 lutego w ośrodkach na Pradze i Bielanach sportowa rywalizacja będzie trwała od godz. 8.00 do 22.00. Oficjalne otwarcie rozgrywek odbędzie się 12 lutego  o godzinie 10.00 w hali DOSiR przy ul. Szanajcy 17/19. Turniej uroczyście otworzą m.in.  Komendant Główny Policji, Komendant Stołeczny Policji, szefowie służb mundurowych, Burmistrz Dzielnicy Bielany, Burmistrz Dzielnicy Praga Północ, przedstawiciele Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Polskiego Związku Piłki Nożnej, Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach oraz znane osoby sportu i telewizji.

Mecze finałowe rozpoczną się 13 lutego od godziny 14.30 w hali Centrum Rekreacyjno – Sportowego Dzielnicy Bielany przy ul. Lindego 20, których wielką atrakcją będzie mecz pokazowy rozegrany pomiędzy reprezentacją Kapelanów i Policyjną Reprezentacją Kobiet. Oficjalne zakończenie imprezy, dekoracja zwycięzców przewidziane jest na ok. godz. 16.00.

Powrót na górę strony