Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zorganizowana grupa, kradnąca w niemieckich salonach motoryzacyjnych, rozbita przez CBŚP

Data publikacji 24.02.2015

Siedem osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej, zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji. Mężczyźni podejrzani są o dokonanie na terenie Niemiec kradzieży ponad 800 nowych kół samochodowych wartości 1,8 miliona złotych. Grupa zajmowała się także nielegalną produkcją papierosów. W trakcie przeszukania funkcjonariusze ujawnili 480 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy, 16 kilogramów tytoniu oraz 11 litrów spirytusu. Wartość uszczuplenia należności Skarbu Państwa to co najmniej 490 tysięcy złotych.

Funkcjonariusze Zarządu w Kielcach CBŚP wspólnie z Izbą Celną w Kielcach od wielu miesięcy rozpracowywali grupę przestępczą z województwa świętokrzyskiego, której członkowie trudnili się produkcją i sprzedażą wyrobów tytoniowych bez polskich znaków akcyzy. Członkowie grupy stworzyli sprawnie działające nielegalne przedsiębiorstwo – posiadali magazyny, punkty detalicznej sprzedaży, „zatrudniali” ludzi odpowiedzialnych za produkcję, transport oraz dystrybucję.

Policjanci CBŚP ustalili, że osoby, wchodzące w skład grupy, mają szerokie kontakty przestępcze nie tylko w kraju, ale i za granicą, a profil ich przestępczej działalności nie ogranicza się do przestępstw skarbowych, ale obejmuje także kradzieże i paserstwo na dużą skalę. Funkcjonariusze ustalili, że grupa dokonała na terenie Niemiec włamań do salonów samochodowych, kradnąc kilkaset sztuk felg aluminiowych i opon samochodowych markowych firm. Skradzione rzeczy zostały ukryte w nielegalnie wynajętych magazynach na terenie Kielc. W krótkim czasie miały być sprzedane po atrakcyjnej cenie.

Funkcjonariusze CBŚP, wspierani przez antyterrorystów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, weszli do magazynów i zatrzymali czterech mężczyzn, w tym dwóch organizatorów procederu, w trakcie sprzedaży kradzionych kół. Zabezpieczono ponad 800 kół samochodowych, pochodzących z kradzieży na terenie Niemiec.

Jednocześnie w tym samym czasie funkcjonariusze CBŚP, KWP w Kielcach oraz Izby Celnej wkroczyli do kilku wytypowanych wcześniej mieszkań i domów na terenie powiatu kieleckiego i zatrzymali kolejne 3 osoby, zabezpieczając 480 tysięcy sztuk papierosów oraz 16 kilogramów tytoniu i 11 litrów alkoholu o szacunkowej wartości 780 tysięcy złotych. Uszczuplenie należności Skarbu Państwa to kwota 490 tysięcy złotych.

Policjanci nawiązali kontakt przez Oficera Łącznikowego Niemiec z Federalnym Urzędem Kryminalnym w Niemczech, który poinformował o 13 zdarzeniach na terytorium Niemiec, w wyniku których doszło do kradzieży opon z felgami markowych firm o łącznej kwocie ponad 1,8 mln złotych.

Zatrzymani przyznali się do stawianych zarzutów. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policyjnego.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa Kielce Zachód. Sprawa ma charakter rozwojowy, śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

CBŚP Kielce 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.92 MB)

Powrót na górę strony