Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za posiadanie znacznych ilości narkotyków

Data publikacji 24.02.2015

Funkcjonariusze z Warszawy i Świebodzic, w wyniku odrębnych akcji, zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy posiadali znaczne ilości środków odurzających - amfetaminy oraz marihuany. W świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie narkotyków grozi do 3, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość, do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast handel narkotykami zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Pierwszy z przypadków przechwycenia narkotyków pochodzi z Warszawy. Policjanci z bielańskiej patrolówki zauważyli samochód jadący ulicą Rudnickiego. Kierował nim młody mężczyzna, oprócz niego w pojeździe było jeszcze dwóch pasażerów. Mundurowi zatrzymali pojazd do kontroli. W tym czasie kierowca przez okno wyrzucił zawiniątko. Czujni policjanci od razu to zauważyli. Okazało się, że Kamil I. chciał pozbyć się narkotyków. Funkcjonariusze zabezpieczyli około 40 gramów środków odurzających, które po zbadaniu okazały się amfetaminą.

Jeszcze tego samego dnia kryminalni pojechali na przeszukanie mieszkania w podwarszawskiej miejscowości, w którym mieszkał Kamil I. W pokoju znaleźli około 800 gramów białego proszku. Narkotyki zostały zabezpieczone i również poddane badaniu testerem, które wykazało, że zabezpieczone środki odurzające to amfetamina. Wspólne działania policjantów z wydziału prewencji i kryminalnego zapobiegły przedostaniu się na rynek kilku tysięcy działek narkotyków o czarnorynkowej wartości około 160 tysięcy złotych.

Ponadto, okazało się, że jeden z pasażerów również ma konflikt z prawem. Mężczyzna posługiwał się danymi swojego kolegi. Policjanci bardzo szybko zweryfikowali te informacje i ustalili prawdziwą tożsamość pasażera. Szybko wyszło na jaw, że Jacek B. ma do odbycia ponad 2 lata kary pozbawienia wolności.

Następny sukces w walce z przestępczością narkotykową odnieśli policjanci z Komisariatu Policji w Świebodzicach. Wspólnie z funkcjonariuszami Izby Celnej i psem tropiącym z Wrocławia, w jednym z mieszkań na terenie Świebodzic, zabezpieczyli blisko 1,1 tysiąca porcji środków odurzających. W tej sprawie zatrzymano 23-letniego mieszkańca Wałbrzycha.

Badanie z wykorzystaniem testerów narkotykowych wykazało, że zabezpieczone substancje to amfetamina i marihuana. Po podziale można byłoby uzyskać blisko 1,1 tysiąca porcji tych narkotyków. Policjanci ustalili, że ujawnione środki odurzające należą do 23-latka. Mężczyzna przyznał się do ich posiadania i uparcie twierdził, że posiada je wyłącznie na własny użytek.

Sprawy trafiły do prokuratury. W pierwszym przypadku prokurator przedstawił Kamilowi I. zarzuty posiadania znacznej ilości środków odurzających. Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztu, na okres 3 miesięcy. Mężczyźnie grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, natomiast jego pasażer usłyszał zarzuty za posługiwanie się fałszywymi danymi.

Zarzuty wobec zatrzymanego w wyniku akcji w Świebodzinie zależeć będą od ustaleń policjantów - muszą oni sprawdzić, czy mężczyzna nie udzielał narkotyków innym osobom. Przypomnijmy, że w świetle ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie narkotyków grozi do 3, a gdy przedmiotem przestępstwa jest ich znaczna ilość do 10 lat pozbawienia wolności. Natomiast handel narkotykami zagrożony jest karą do 8 lat pozbawienia wolności.

(KSP / KWP we Wrocławiu/ mw / ms)

Powrót na górę strony