Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie zatrzymała się przed przejściem – straciła prawo jazdy

Data publikacji 24.02.2015

Na terenie całego województwa wielkopolskiego przeprowadzane są działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W akcję włączyli się również kaliscy policjanci, którzy tylko w ciągu jednego dnia ujawnili ponad 200 wykroczeń popełnionych przez kierowców, rowerzystów i pieszych. W trakcie działań funkcjonariusze drogówki zatrzymali prawo jazdy kierującej fiatem kobiecie, która nie ustępując pierwszeństwa pieszej rażąco naruszyła obowiązujące przepisy i spowodowała zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

20 lutego br. od wczesnych godzin porannych kaliscy policjanci włączyli się do wojewódzkich działań pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem akcji było zmniejszenie liczby zdarzeń z tą grupą uczestników ruchu drogowego oraz zapewnienie „niechronionym” maksimum bezpieczeństwa. Jednym z elementów działań, było również ujawnianie i represjonowanie popełnianych przez uczestników ruchu drogowego wykroczeń.

Podczas działań doszło również do zdarzenia, które mogło zakończyć się tragicznie dla pieszej. Policjanci kaliskiej drogówki, jadąc nieoznakowanym radiowozem ul. Al. Wojska Polskiego, zatrzymali pojazd, aby przepuścić pieszą, przechodzącą przez jezdnię. Jadący lewym pasem kierowca Fiata Punto, ominął radiowóz i wjechał na przejście, na którym znajdowała się już piesza. Osoba, która przechodziła przez przejście omal nie została staranowana przez rozpędzone auto. Tylko dzięki czujności i błyskawicznej reakcji pieszej nie doszło do tragedii. Pirat drogowy nie zatrzymał swojego samochodu, tylko oddalił się z miejsca zdarzenia. Jednak już po krótkiej chwili został zatrzymany przez policjantów kaliskiej drogówki. Okazało się, że kierowcą fiata była 25-letnia mieszkanka Przygodzic, która posiada uprawnienia od czterech lat.

Zgodnie z przepisami, w momencie gdy jeden pojazd zatrzymuje się przed przejściem, aby przepuścić pieszych, samochód jadący obok również musi to zrobić. Przejście, na którym doszło do opisanego zdarzenia, jest oznakowane pasami oraz znakami drogowymi po obu stronach jezdni.

Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującej, ponieważ w rażący sposób naruszyła obowiązujące przepisy oraz stworzyła realne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Za popełnione wykroczenia mieszkanka Przygodzic odpowie teraz przed sądem, który może orzec zakaz prowadzenia pojazdów oraz nałożyć karę grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.

(KWP w Poznaniu / mw)

Film Nie zatrzymała się przed przejściem – straciła prawo jazdy

Pobierz plik Nie zatrzymała się przed przejściem – straciła prawo jazdy (format mp4 - rozmiar 12.21 MB)

Powrót na górę strony