Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbili szajkę oszustów internetowych

Data publikacji 03.03.2015

Policjanci z Sekcji do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie z policjantami z Mikołowa, rozbili szajkę oszustów internetowych. Mężczyźni wystawiali w Internecie fikcyjne aukcje sprzedaży samochodów, następnie wyłudzali zaliczki od potencjalnych klientów. Podejrzani są o kilkadziesiąt oszustw, a kwota jaką uzyskali w wyniku przestępczego procederu mogła wynieść nawet 100 tys. zł.

Mężczyźni kopiowali już istniejące oferty sprzedaży, następnie zaniżając cenę samochodu, przedstawiali je jako własne. W ten sposób wyłudzali zaliczki od potencjalnych klientów, wyjaśniając, że autem są już zainteresowane inne osoby, a umowę zawrą z tą, która pierwsza wpłaci zaliczkę. Jak ustalili śledczy, przestępcy od sierpnia ubiegłego roku oszukali w ten sposób kilkadziesiąt osób w całym kraju, a kwota jaką uzyskali w wyniku tego przestępczego procederu mogła wynieść nawet 100 tysięcy złotych.

Mężczyźni zostali namierzeni przez policjantów z katowickiej sekcji do walki z cyberprzestępczością, którzy 15 grudnia ubiegłego roku zatrzymali 4 członków grupy w wieku 19-27 lat. Mieszkańcy województwa opolskiego usłyszeli zarzuty oszustwa, a jeden z nich został tymczasowo aresztowany. W ubiegłym tygodniu policjanci z Katowic oraz Mikołowa zatrzymali kolejnych dwóch członków grupy. 21-latek i 50-latek usłyszeli zarzut pomocy w dokonaniu szeregu oszustw za pośrednictwem portalu internetowego.

Śledztwo w sprawie prowadzi i nadzoruje mikołowska prokuratura. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / ms)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.83 MB)

Powrót na górę strony