Podsumowanie działań „Designer drugs”
Policjanci ze wszystkich jednostek wielkopolskiej Policji wspólnie z pracownikami Sanepidu przeprowadzili 27 lutego br. wzmożone działania prewencyjne wymierzone w punkty handlujące dopalaczami. Stróże prawa skontrolowali 150 placówek handlowych.
Stróże prawa kontrolowali sklepy, w których mogło dochodzić do sprzedaży dopalaczy. Policjanci oraz inspektorzy Sanepidu szczegółowo sprawdzali i w razie potrzeby zabezpieczali substancje zabronione. Zwracali uwagę na „produkty kolekcjonerskie” i „środki zastępcze”. Ważnym elementem działań mundurowych było zdobywanie informacji o miejscach produkcji i hurtowego handlu dopalaczami. Funkcjonariusze poddawali kontroli również legalność prowadzonej działalności handlowej, posiadanie wymaganych dokumentów oraz właściwą rejestrację działalności gospodarczej.
W działania na terenie województwa wielkopolskiego skierowanych zostało 455 funkcjonariuszy oraz 54 pracowników innych podmiotów. Policjanci skontrolowali 150 placówek i punktów handlowych, zabezpieczyli 614 substancji zastępczych. Podczas prowadzonych kontroli stróże prawa ujawnili również i zabezpieczyli narkotyki. Wartość zabezpieczonych substancji psychoaktywnych szacowana jest na blisko 17,5 tys. zł. Mundurowi zatrzymali 5 osób w związku z przestępstwami z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Stróże prawa zapowiadają kontynuowanie działań wymierzonych w zagrożenia, jakie powodują dopalacze. Chodzi o bezpieczeństwo i zdrowie młodych ludzi, którzy najczęściej wyciągają rękę po tego typu środki ze względu na ich dostępność i niską cenę. Wielkopolska Policja prowadzi szeroko zakrojoną działalność informacyjną i profilaktyczną zmierzającą do kształtowania właściwych postaw wśród dzieci i młodzieży. Wspomnieć tu należy powstające na terenie województwa grupy realizowanego z inicjatywy Komendy Głównej Policji programu „PaT” - „Profilaktyka a Ty”. Policjanci apelują, by w walce o zdrowie i bezpieczeństwo młodych ludzi wsparli ich rodzice. Oni zadbać powinni o to, by pokazać młodzieży jakie piękne i kolorowe może być życie. Jak sobie radzić z problemami i trudnościami życiowymi. Wparci życzliwą opieką dorosłych dzieci i młodzież będą kształtowali swoje życie bez uciekania się do niebezpiecznych środków chemicznych.
(KWP w Poznaniu / mj)