Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podszywali się pod funkcjonariuszy

Data publikacji 10.03.2015

Małopolscy policjanci rozbili grupę, której członkowie podawali się za funkcjonariuszy służb mundurowych. Podczas przeszukania wynajmowanego przez nich mieszkania znaleziono m.in. podrobione legitymacje i identyfikatory policyjne, a także elementy umundurowania i kominiarki. Najprawdopodobniej zatrzymani mężczyźni popełniali przestępstwa metodą "na policjanta".

Już od pewnego czasu policjanci ustalali miejsce pobytu 30-letniego krakowianina, który podejrzewany był o działanie metodą na "policjanta”. Mężczyzna w przeszłości karany był za popełnianie przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu. Człowiek ten poszukiwany był kilkoma listami gończymi. Z informacji uzyskanych przez policjantów wynikało, że poszukiwany może wynajmować mieszkanie w krakowskich Bronowicach. Ponieważ podejrzany nie chciał wpuścić policjantów do mieszkania, drzwi zostały otwarte siłą. W zatrzymaniu uczestniczyli policjanci krakowskiej jednostki antyterrorystycznej.

Wewnątrz przebywało 3 mężczyzn, kompletnie zaskoczonych przybyciem policjantów. Cała trójka jest bardzo dobrze znana Policji - byli w przeszłości wielokrotnie karani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz mieniu. Funkcjonariusze podejrzewali, że przynajmniej dwóch z nich w dalszym ciągu prowadzi działalność przestępczą, w tym popełniają przestępstwa metodą na "policjanta”. W trakcie przeszukania wynajmowanego przez nich mieszkania znaleziono dwa rewolwery oraz ponad 90 sztuk amunicji ostrej, a także granat hukowo-błyskowy. W mieszkaniu były też środki odurzające - 172 dilerskich działek marihuany.

Ponadto w przeszukiwanym mieszkaniu znaleziono podrobione legitymacje policyjne, identyfikatory policyjne, legitymację inspektora Służby Celnej, bluzy z napisem "Policja" i kominiarki. Zebrane dowody wskazują, że osoby te popełniały przestępstwa, podszywając się pod funkcjonariuszy Policji i Służby Celnej.

Praca śledczych pozwoliła na postawienie dwóm z zatrzymanych mężczyzn zarzutów popełnienia przestępstw. Pośród zarzucanych podejrzanym czynów jest kradzież i posiadanie bez zezwolenia broni palnej, podrobienie dokumentów oraz posiadanie środków odurzających. Prokurator zdecydował o oddaniu pod dozór policyjny jednego z mężczyzn, a sąd wobec drugiego zastosował tymczasowe aresztowanie. W stosunku do trzeciego z zatrzymanych zbierany jest materiał dowodowy.

Policjanci sprawdzają, jakich przestępstw dopuszczali się jeszcze podejrzani, wykorzystując policyjne "gadżety".

(KWP w Krakowie / ms)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.65 MB)

Powrót na górę strony