Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Do sukcesu w sukience i w mundurze!

10 marca br. w Starym Browarze w Poznaniu odbyła konferencja z okazji 5-lecia działalności Dress For Success Poland w Wielkopolsce. To organizacja non profit działająca na rzecz aktywizacji zawodowej kobiet w trudnej sytuacji życiowej. W konferencji uczestniczyły policjantki z Piły i Poznania, które przekonywały beneficjentki programu DFS, że służba w Policji może być ciekawą alternatywą dla pań poszukujących pracy.

Za mundurem panny sznurem. To powiedzenie nie tyle straciło na aktualności, co nabrało dziś zupełnie innego znaczenia. Mundur, w tym przypadku mundur policyjny jest dla pań bardzo atrakcyjny, nie koniecznie tylko wtedy, gdy nosi go mężczyzna. Jeszcze na początku lat 90-tych panie w mundurze policyjnym stanowiły zaledwie kilka procent wszystkich zatrudnionych funkcjonariuszy. Dziś już prawie 16 procent stróżów prawa w Wielkopolsce to kobiety.

W 2013 i 2014 roku co piąty przyjęty w szeregi wielkopolskiej Policji funkcjonariusz to przedstawiciel tylko z pozoru „słabej płci”, bo choć kryteria naboru są dla wszystkich takie same, w rankingu punktowym przyjęć kandydatów do służby panie plasują się na wysokich miejscach, w niczym nie ustępując mężczyznom.

Kobiety w Policji świetnie sprawdzają się na stanowiskach zarówno wykonawczych jak i kierowniczych. W ocenie przełożonych są bardzo dobrze zorganizowane i doskonale potrafią odnaleźć się we wszystkich dziedzinach. Są niezastąpione w kontaktach z ofiarami gwałtów czy osobami dotkniętymi przemocą w rodzinie. Choć charakteryzują się empatią, muszą mieć przy tym silny charakter i wykazywać się szczególną odpornością na stres.

10 marca policjantki z Piły i Poznania, na zaproszenie organizatorów, wzięły udział w konferencji z okazji 5-lecia Dress For Success Poland w Wielkopolsce. Policjantkom towarzyszył insp. Rafał Batkowski Wielkopolski Komendant Wojewódzki Policji w Poznaniu.

Dress For Success to międzynarodowa organizacja non profit z siedzibą w Nowym Jorku wspierająca kobiety defaworyzowane na rynku pracy. Od kilku lat DFS działa również w Polsce. Dress for Success Poland w założeniu ma docierać do wszystkich kobiet, nie tylko beneficjentek programu, czyli kobiet w różnym wieku poszukujących pracy, ale także wszystkich pań aktywnych zawodowo, które swoimi działaniami potrafią wspierać swoje jeszcze niepracujące koleżanki. Organizacja opiera się przede wszystkim na pracy wolontariuszek, w myśl zasady „kobiety dla kobiet”.

Podczas wczorajszej konferencji policjantki z Piły i Poznania miały okazję zapoznać się z ideą działalności DFS, wziąć udział w dyskusji, a także przekonywać uczestniczki spotkania, że służba w Policji może być ciekawą alternatywą dla wszystkich pań poszukujących pracy.

Jednym z punktów spotkania była debata z udziałem kobiet sukcesu pod hasłem „Sukces. Solidarność. Odpowiedzialność społeczna: jak pomagać celnie i mądrze”. Do udziału w debacie zaproszona została mł. insp. Beata Różniak-Krzeszewska Komendant Powiatowy Policji w Pile.

Od czterech lat Pani Komendant szefuje pilskiej Policji, w szeregach której znajduje się prawie 400 funkcjonariuszy i pracowników. Z powodzeniem odpowiada za bezpieczeństwo całego powiatu pilskiego liczącego 140 tysięcy mieszkańców. Skutecznie motywuje do pracy swoich policjantów, którzy wyróżniają się wieloma sukcesami, w tym w zwalczaniu przestępczości narkotykowej (w 2013 roku policjanci z Piły rozbili grupę przestępczą zajmującą się handlem narkotykami, przechwycili 36 kilogramów narkotyków o wartości przeszło miliona złotych). Ma opinię szefa konkretnego i wymagającego, ale kiedy trzeba za swoimi policjantami skoczy w przysłowiowy ogień. Od lat czynnie angażuje się w działalność społeczną i charytatywną. Jest mężatką, ma dorosłego syna.

Pani Komendant zapytana w trakcie debaty o definicję sukcesu odpowiedziała, że każda kobieta inaczej definiuje to pojęcie. Dla jednej kobiety jest to niezależność finansowa, dobrze płatna praca na wysokim stanowisku, dla innej to szczęśliwe bycie matką i opiekunką domowego ogniska, dla jeszcze innej możliwość realizowania swoich pasji. Dla niej samej spełnieniem i sukcesem jest umiejętne połączenie wszystkich tych ról życiowych. Tego właśnie Pani Komendant życzyła wszystkim uczestniczkom konferencji.

(KWP w Poznaniu / dm)

Powrót na górę strony