Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejne podrabiane produkty znanej firmy modowej
Śledztwo a następnie realizacja funkcjonariuszy wydziału do walki z przestępczością gospodarczą z komendy wojewódzkiej Policji w Krakowie zaowocowała kolejnym zabezpieczeniem podrabianych ubrań znanej firmy modowej. Wartość oszacowanych strat na rzecz twórców wyniosła w sumie blisko 400 tysięcy złotych
Policjanci z komendy wojewódzkiej policji w Krakowie, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, na podstawie uzyskanych wcześniej informacji ustalili, że w kilku sklepach na terenie Krakowa, Skawiny, Modlniczki, jak również na znanych portalach aukcyjnych, sprzedawane są podrobione ubrania znanej firmy modowej.
Informacje uzyskane przez policjantów okazały się w stu procentach trafne. Śledczy pod okiem biegłego specjalisty ujawnili oraz zabezpieczyli w sumie 718 sztuk spodni oraz paski służące do oznaczania ubrania podrabianymi znakami towarowymi.
Specjaliści na podstawie zabezpieczonych próbek stwierdzili, że towar prawdopodobnie pochodzi z Niemiec. Natomiast jego jakość znacznie odbiega od oryginałów. Może o tym świadczyć również i czas reklamacji zakupionych przedmiotów, które często wracały do sklepu po około dwóch dniach użytkowania. Zabezpieczone przedmioty trafiły do ekspertyzy a kolejne czynności do wykonania są analizowane i na ich podstawie będą wyciągane konsekwencje prawne a także zostanie oszacowana skala przestępczego procederu.
Sprawa ma charakter rozwojowy, zarzuty prawdopodobnie usłyszą cztery osoby, którym mogą zostać przedstawione zarzuty z art. 305 ustawy regulującej prawo o własności przemysłowej.
Art. 305 Nielegalne używanie znaku towarowego
1. Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, zarejestrowanym znakiem towarowym, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
3. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5.
(KWP w Krakowie / mw)
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 2.44 MB)