Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne zarzuty w sprawie nieprawidłowości przy budowie dróg

Data publikacji 13.03.2015

Kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty związane z nieprawidłowościami przy budowie dróg powiatowych. 40-letni mieszkaniec województwa dolnośląskiego oraz 32-latek z Opolszczyzny usłyszeli między innymi zarzuty wręczania łapówek, oszustwa oraz zmowy przetargowej. W związku z tą sprawą już 10 osób usłyszało zarzuty.

Funkcjonariusze zwalczający przestępczość korupcyjną KWP w Opolu, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Opolu, prowadzą śledztwo dotyczące przestępstw korupcyjnych związanych z nieprawidłowościami przy budowie dróg. O ich popełnienie podejrzani są urzędnicy oraz przedsiębiorcy z terenu województwa opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Przypominamy, że już wcześniej 8 osób usłyszało zarzuty łapownictwa biernego,  łapownictwa czynnego, oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości oraz  zarzuty nadużycia władzy i zmowy przetargowej.

Pod koniec lutego kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty w tej sprawie. 40-letni przedsiębiorca z województwa dolnośląskiego oraz 32-latek z Opolszczyzny usłyszeli zarzuty wręczenia korzyści majątkowych, wspólnie z innymi osobami, jednemu z dyrektorów zarządu dróg powiatowych województwa opolskiego. Jak ustalili śledczy, łapówka miała być wręczona za zatwierdzenie prac budowlanych związanych z budową dróg. Ponadto mieszkaniec opolskiego usłyszał zarzuty związane z ustawieniem przetargów na modernizację i remont chodników na terenie kilku miejscowości powiatu opolskiego oraz dwa zarzuty oszustwa dotyczącego ilości materiałów wykorzystanych przy budowie dróg.

Wobec obu podejrzanych prokurator zastosował poręczenia majątkowego oraz dozór policji.

Przypominamy o dobrodziejstwie wynikającym z art. 229 § 6 kk, czyli o tzw. bezkarności sprawcy łapownictwa czynnego, która mówi o tym, że osoba, która wręczy korzyść majątkową osobie pełniącej funkcję publiczną i korzyść ta zostanie przyjęta, a sprawca zawiadomi o tym fakcie organy powołane do ścigania przestępstw, zanim te organy się o tym dowiedzą, to osoba wręczająca pozostaje bezkarna.

Wszystkie osoby, które zgłoszą się do Prokuratury Okręgowej w Opolu lub do Wydziału Do Walki z Korupcją KWP w Opolu, mogą skorzystać z w/w dobrodziejstwa. Kontakt do Wydziału Do Walki z Korupcją KWP w Opolu: telefon: 077 422 22 79, e-mail: korupcja@opolska.policja.gov.pl.

Czytaj również: Zatrzymani w związku nieprawidłowościami przy budowie dróg >>

(KWP w Opolu / mw)

 

 

Powrót na górę strony