Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferował zabytki archeologiczne do sprzedaży

Data publikacji 13.03.2015

Zarzuty usiłowania sprzedaży przedmiotów zabytkowych poza granice RP usłyszał 30-letni mieszkaniec Ukrainy. Mężczyzna wystawił na portalu aukcyjnym ponad 100 eksponatów. Najcenniejszym zabezpieczonym okazem jest punca, służąca do wybijania znaków na złotych zbrojach książęcych, będąca jedynym zachowanym egzemplarzem w Europie Wschodniej.

30-letni obywatel Ukrainy wystawił łącznie 106 przedmiotów archeologicznych na anglojęzycznym portalu internetowym. Ich sprzedaż poza granice kraju bez zgody konserwatora zabytków jest zabroniona. Informację na ten temat policjanci uzyskali od Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Sprawą zajęli się kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. Funkcjonariusze ustalili miejsce zamieszkania sprzedawcy zabytków. Podczas przeszukania, kryminalni zabezpieczyli w sumie 163 sztuk przedmiotów zabytkowych. Są to między innymi punca, służąca do wybijania znaków na złotych zbrojach książęcych, będąca jedynym zachowanym egzemplarzem w Europie Wschodniej, pierścionki, krzyżyki, matryca mosiężna, włócznie, topory, groty.

Wszystkie przedmioty zostały ocenione przez rzeczoznawcę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie archeologii. Ich łączna wartość to ponad 25 tysięcy złotych. Postępowanie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Lublin – Północ w Lublinie.

30-latek twierdził, że przedmioty kupował na giełdach staroci. Usłyszał zarzuty usiłowania sprzedaży przedmiotów zabytkowych poza granice RP. Grozi za to do 2 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / ms)

Powrót na górę strony