Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seminarium medyczne SPAP

Data publikacji 17.03.2015

W dniach 9-13 marca br. w SPAP Poznań po raz kolejny zostało zorganizowane seminarium z zakresu Ratownictwa Taktycznego w oparciu o wytyczne TCCC oraz TECC. W zajęciach oprócz funkcjonariuszy SPAP brali udział również policjanci BOA, OPP KWP w Poznaniu oraz zespół medyczny OPP KWP w Poznaniu.

Wydarzenia, na świecie, które miały miejsce na początku tego roku tj. sytuacje zakładnicze w Australii (Sydney), czy we Francji (Paryż) ukazują fakt, że następstwem rozwiązania siłowego (szturmu) są niestety osoby ranne zarówno po stronie sił policyjnych, zakładników jak i samych sprawców. Dlatego tak ważnym aspektem jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych, które narzucają na policjantów potrzebę stosowania odpowiedniej taktyki oraz specjalistycznego wyposażenia medycznego.

Przez cały tydzień policjanci uczyli się udzielania pierwszej pomocy w warunkach bojowych pod okiem wykwalifikowanych instruktorów, ratowników medycznych: Marcin Zieliński, Maciej Sip z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Aleksander Pawlak, Marcin Sajewski, Łukasz Rudawski z Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu oraz Mikołaj Wegnerowicz z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Poznaniu. Całość szkolenia koordynowali: Marek Dąbrowski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Cezary Postek z KWP w Poznaniu oraz funkcjonariusz z zespołu medycznego BOA.

W ostatni dzień szkolenia policjanci wzięli udział w pozorowanym zdarzeniu "active schooter", które polegało na wtargnięciu do budynku użyteczności publicznej dwóch uzbrojonych sprawców, którzy wzięli ok. 25 zakładników. Zadaniem funkcjonariuszy było przeprowadzenie operacji związanej z obezwładnieniem napastników i uwolnieniem zakładników.

W działaniach zostali wykorzystani również negocjatorzy policyjni z KWP w Poznaniu, których zadaniem było prowadzenie rozmów ze sprawcami. W konsekwencji sprawcy swoim zachowaniem doprowadzili do podjęcia decyzji o rozwiązaniu siłowym. Po unieszkodliwieniu zagrożenia policjanci udzielali pomocy poszkodowanym zakładnikom po uprzednio wykonanej segregacji. Celem zadania było skonfrontowanie policjantów z dużą liczbą poszkodowanych.

Specjalne podziękowania należą się studentom Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu za bardzo realistyczną i pełną poświęceń rolę poszkodowanych. Organizatorzy wyrażają również wdzięczność wszystkim zaangażowanym osobom, dzięki którym szkolenie to się odbyło.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony