Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

45-latek próbował nawiązać kontakty seksualne z małoletnim

Data publikacji 20.03.2015

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji zatrzymali 45 – letniego mieszkańca województwa śląskiego, który próbował nawiązać kontakty seksualne z małoletnim. Mężczyzna wpadł dzięki czujności rodziców i sprawnie przeprowadzonej akcji policjantów.

Rodzice 14 – letniego chłopca zgłosili się na Policję po tym jak zauważyli zmianę w zachowaniu syna związaną z sms-ami, które zaczął otrzymywać od nieznanego mu mężczyzny. Jak wynikało z treści wiadomości, mężczyzna wiedząc, że ma do czynienia z osobą małoletnią nakłaniał chłopca do spotkania. W związku z tym policjanci niezwłocznie zajęli się sprawą i szybko ustalili, że mężczyzna ma 45 – lat i jest mieszkańcem Śląska. Został on zatrzymany na terenie Oświęcimia w miejscu gdzie miało dojść do spotkania z małoletnim.

Podczas przeszukania mieszkania podejrzanego policjanci zabezpieczyli komputer, w którym ujawnili pliki zawierające pornografię dziecięcą. Sprzęt został zabezpieczony do dalszej ekspertyzy, podczas której ustalone zostanie czy 45 – latek dopuścił się również innych przestępstw wobec małoletnich.

Zagrożenia w sieci

Działania policjantów podnoszą świadomość małoletnich, a rodziców motywują do zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo dziecka w sieci. Młodym internautom najtrudniej zrozumieć fakt, że po drugiej stronie łącza może czyhać zagrożenie, a osoba z którą korespondują może mieć złe intencje, dlatego też rodzice powinni czuwać nad bezpieczeństwem swoich pociech również i w Internecie. Dzieci mające zaufanie do rodzica i odpowiednio uświadomione będą lepiej potrafiły poradzić sobie z zagrożeniem i w porę o nim powiadomią.

Aby przestrzec i uświadomić jak największą liczbę osób policjanci od kilku lat sukcesywnie realizują projekt pn. „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”. Projekt został zainicjowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego od blisko trzech lat jest realizowany na terenie całej Małopolski.

W ramach programu przedstawiciele Policji spotykają się z uczniami szkół podstawowych z klas IV do VI, aby przybliżyć im zagrożenia, z którymi mogą się zetknąć podczas korzystania z Internetu. Podają dzieciom przykłady przestępstw oraz sposoby postępowania w przypadku stania się ofiarą cyberprzemocy, a także informują o osobach i instytucjach udzielających pomocy. Przypominają również o konsekwencjach wobec nieletnich, które grożą za różnego rodzaju czyny dokonane przez Internet lub telefon np. umieszczanie obraźliwych wpisów pod adresem innych osób lub publikowanie zdjęć i filmów bez ich zgody.

Policjanci uczestniczą również w spotkaniach z nauczycielami i rodzicami, do których apelują o kontynuowanie przestróg i przypominanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Ponadto apelują do rodziców o zwrócenie uwagi na to z jakich stron korzysta ich pociecha i aby nie lekceważyli nagłych zmian w zachowaniu dziecka, które mogą być pierwszym sygnałem, że dzieje się coś złego.

W spotkaniach z policjantami na terenie powiatu oświęcimskiego wzięło już udział ponad 4300 uczniów oraz ponad tysiąc rodziców, nauczycieli i pedagogów szkolnych. W ramach realizacji powyższego projektu szkoły otrzymały materiały profilaktyczne: filmy, książeczki oraz plakaty.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja