Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ubezpieczyli towar, aby wyłudzić odszkodowanie

Data publikacji 23.03.2015

Kryminalni z komisariatu II w Zielonej Górze zatrzymali trzy osoby, które miały związek z włamaniem i kradzieżą paczek z biura firmy kurierskiej. Policjanci ustalili role poszczególnych osób w przestępczym procederze. Jedna z nich została już aresztowana.

Policjanci z komisariatu II w Zielonej Górze otrzymali na początku marca zgłoszenie  o włamaniu do punktu przyjęć firmy kurierskiej i kradzieży kilku paczek. Podjęte przez kryminalnych czynności operacyjne doprowadziły do ustalenia motywów i mechanizmu działania sprawców. Policjanci ustalili też dane osób, które brały udział w przygotowaniu, a następnie popełnieniu przestępstwa. W tej sprawie zatrzymane zostały 3 osoby: dwie kobiety w wieku 22 i 25 lat oraz 43-letni mężczyzna. Mechanizm działania przestępców był prosty. Jak ustalili policjanci, dwie kobiety nadały paczki za granicę wcześniej wysoko je ubezpieczając, natomiast mężczyzna miał za zadanie włamać się do punktu przyjęć i ukraść paczki. W ten sposób sprawcy chcieli wyłudzić nienależne im odszkodowanie za utracone przesyłki.

Policjanci zatrzymali wszystkie osoby zamieszane w przestępczy proceder. Trafiły one do policyjnej izby zatrzymań. Po przesłuchaniu policjanci przedstawili im zarzuty. Kobiety usłyszały zarzuty zawarcia umowy w celu wyłudzenia nienależnego odszkodowania. Kodeks karny za to przestępstwo przewiduje karę od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast mężczyzna, który jest znany policji i wcześniej był już wielokrotnie notowany za inne przestępstwa usłyszał jeszcze zarzut kradzieży z włamaniem, za co kodeks karny przewiduje karę od roku do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Policjanci ustalili ponadto, że działał w warunkach recydywy. 43-latek decyzją sądu został już tymczasowo aresztowany.

Kryminalni odzyskali cztery ze skradzionych sześciu paczek. Jak się okazało, w paczkach nadanych przez zatrzymane kobiety były ubranka i kosmetyki dla dzieci. Wartość paczek to kilkadziesiąt złotych, natomiast wartość ubezpieczenia to 7 i 8 tys. zł.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Powrót na górę strony