Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 31.03.2015

Nielegalne interfejsy diagnostyki samochodowej sprowadzane z Chin, oprogramowanie i komputer - taki sprzęt między innymi zabezpieczyli opolscy policjanci zajmujący się cyberprzestępczością. W tej sprawie zatrzymali 23-latka z Nysy. Wartość zabezpieczonego mienia to około 100 tys. złotych.

Policjanci z Zespołu d/w z Cyberpczestępczością KWP w Opolu wraz z funkcjonariuszami z Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu oraz Nysy, ustalili mężczyznę, który jak wynikało z ustaleń, mógł zajmować się sprzedażą nielegalnego oprogramowania. Po zgromadzeniu materiału dowodowego policjanci weszli do pomieszczeń zajmowanych przez 23-letniego mieszkańca Nysy.

W trakcie przeszukiwania mieszkania mężczyzny funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli komputer, dysk twardy oraz 4 nielegalne interfejsy do diagnostyki samochodowej wraz z oprogramowaniem bez licencji. Jak wynikało z ustaleń pracujących nad sprawą śledczych, mężczyzna sprowadzał interfejsy z Chin. 23-latek podmieniał naklejki i sprzedawał sprzęt jako oryginalny. Towar wystawiany był na sprzedaż za pośrednictwem portali internetowych.

Łącznie w tej sprawie policjanci zabezpieczyli mienie o wartości około 100 tys. złotych. Śledczy ustalili, że mężczyzna działał od stycznia 2015 roku. 23-latkowi przedstawiono już zarzut, do którego się przyznał.

Rozpowszechnianie nielegalnego oprogramowania zagrożone jest karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Opolu / mw)
 

Powrót na górę strony