Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP zatrzymało członków polsko-rosyjskiej grupy przestępczej zajmującej się wymuszeniami rozbójniczymi

Data publikacji 02.04.2015

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji, wspierani przez strażników granicznych z Bezled zatrzymali, cztery osoby, mogące mieć związek z wymuszeniami rozbójniczymi na terenach przygranicznych zarówno po polskiej, jak i rosyjskiej stronie. Dwie z nich – 38-letni Rosjanin oraz 44-letni Polak - usłyszały zarzuty. Grożą im kary do 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Bartoszycach. Sprawa ma charakter rozwojowy, już zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni.

W związku z sygnałami dotyczącymi wymuszeń rozbójniczych i napadów na obywateli polskich, które pojawiły się po zdarzeniu, które miało miejsce 21 marca br. na terenie przygranicznym po stronie Rosji, policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji podjęli czynności operacyjno - procesowe, aby ustalić osoby, mogące mieć związek z tymi zdarzeniami. Prokuratura Rejonowa w Bartoszycach wszczęła w tej sprawie  śledztwo.

W trakcie czynności policjanci wytypowali podejrzanych, wchodzących w skład międzynarodowej polsko – rosyjskiej grupy przestępczej, działającej zarówno na terenie Polski, jak i Federacji Rosyjskiej. Funkcjonariusze ustalili także mechanizm jej działania. Z zebranych informacji wynika, że sprawcy składali Polakom „propozycję współpracy”, polegającą na płaceniu 1000 złotych lub 100 euro miesięcznie za możliwość wjazdu na teren Rosji. W przypadku odmowy Polacy byli zastraszani i bici, zajeżdżano im drogę, gdy kierowali pojazdami, dochodziło do gróźb porwania dla okupu lub uprowadzenia członka rodziny.

W poniedziałek grupy realizacyjne CBŚP, wspierane przez strażników granicznych z Bezled, zatrzymały na przejściu granicznym w Bezledach oraz w mieszkaniach na terenie powiatu 4 osoby – Polaków i Rosjan. Po przesłuchaniach dwie z nich – 38-letni Rosjanin oraz 44-letni Polak, usłyszały zarzuty wymuszeń rozbójniczych. Zabezpieczono 3 samochody, należące do podejrzanych o łącznej wartości 85.000 złotych. Na wniosek prokuratora decyzją sądu obu mężczyzn aresztowano na 3 miesiące.

Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa ma charakter rozwojowy, zarówno do policjantów, jak i do prokuratury zgłaszają się kolejni pokrzywdzeni. 

Jeśli byłeś świadkiem takiego zdarzenia lub stałeś się osobą pokrzywdzoną, skontaktuj się z Policją bądź prokuraturą. 

CBŚP Olsztyn

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 956.06 KB)

Powrót na górę strony