Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oferowali do sprzedaży zwierzęta objęte konwencją CITES

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej Komendzie Stołecznej Policji ujawnili w sklepie zoologicznym w jednym z centrów handlowych 14 okazów CITES. Zwierzęta nie miały wymaganych dokumentów. Ich wartość została oszacowana na 19 tysięcy złotych. Jak ustalili funkcjonariusze. zabezpieczone gatunki są objęte Konwencją Waszyngtońską CITES.

Po informacji o tym, że w sklepie zoologicznym w jednym z centrów handlowych mogą być sprzedawane zwierzęta, które nie mają wymaganych dokumentów, policjanci wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KSP natychmiast udali się na miejsce. Dokładnie sprawdzając pomieszczenia sklepu, natrafili na małpy, papugi, jaszczurki, aksoloty i żółwia, które były oferowane do sprzedaży bez wymaganych dokumentów. W sumie funkcjonariusze zabezpieczyli 14 okazów CITES o łącznej wartości 19 tysięcy złotych.

Przypominamy, że nie każdy hodowca lub kupujący wie o tym, że nabywając pewne gatunki fauny i flory popełnia przestępstwo. Chodzi tu o okazy objęte Konwencją Waszyngtońską CITES, która wyraźnie określa sposoby ochrony, a także sprzedawania i kupowania takich zwierząt lub wyrobów z nich. Aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem, osoba posiadająca dany okaz musi mieć odpowiednie dokumenty, które potwierdzają legalność danego zwierzęcia. Niestety, taką niewiedzę wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, narażając niezorientowanych na poważne konsekwencje prawne.

Za oferowanie do sprzedaży okazów, które nie mają dokumentów, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

(KSP / ms)

 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 6.16 MB)

Powrót na górę strony