Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Skarżyscy policjanci na misji pokojowej w Kosowie

Dwóch funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Skarżysku-Kamiennej wzięło udział w misji stabilizacyjnej w Kosowie. Policjanci przez blisko 10 miesięcy czuwali nad bezpieczeństwem lokalnej ludności, biorąc udział w licznych patrolach i konwojach niebezpiecznych osób. W trakcie służby poza granicami naszego kraju nie obyło się bez skrajnie niebezpiecznych sytuacji oraz zdarzeń, które na długo pozostaną w ich pamięci.

Mł.asp. Michał Adamczyk oraz mł.asp. Marcin Malinowski na co dzień pracują w Komisariacie Policji w Suchedniowie. Obaj są doświadczonymi policjantami z 10-letnim stażem służby. W 2013 roku rozpoczęli starania o udział w Polskim Kontyngencie Policyjnym Misji Unii Europejskiej na Bałkanach. Kierowali się chęcią poznania tamtejszej kultury, sprawdzeniem siebie w trudnych sytuacjach, zdobyciem doświadczenia, ale przede wszystkim potrzebą niesienia pomocy ludności Kosowa, w którym od kilku lat trwają konflikty na tle etnicznym.

Po przejściu pozytywnie wszystkich etapów dowódca kontyngentu podjął decyzję o skierowaniu funkcjonariuszy początkowo na szkolenie przedmisyjne, które trwało około miesiąca, a następnie na misję. Wyjechali w maju 2014 roku.Przez blisko 10 miesięcy stacjonowali w Kosowskiej Mitrovicy, gdzie zmajdowała się baza polskiej Jednostki Specjalnej Policji.

Byli w gotowości 24 godziny na dobę. Prowadzili patrole opancerzonymi wozami bojowymi.  Brali udział w zabezpieczeniu licznych konwojów transportujących niebezpieczne osoby. Reagowali na zamieszki i konflikty wybuchające między ludnością serbską i albańską.  W ich pamięci pozostanie wiele obrazów ze skrajnie niebezpiecznych zdarzeń, których byli świadkami.

Policjanci między wykonywaniem patroli, a czasem wolnym brali udział w różnych szkoleniach m.in. ze wspinaczki, strzelania oraz uczestniczyli w zawodach sportowych. Mł.asp. Marcin Malinowski był uczestnikiem „Marszu Duńskiego”, w którym pokonał dystans 25 km z 10 kilogramowym obciążeniem na plecach.

To jednak nie wszystko. Ten sam policjant został wyróżniony specjalnym dyplomem, który otrzymał z rąk pełniącej obowiązki ówczesnego szefa Misji Unii Europejskiej EULEX Joelle Vachter. Swe gratulacje przekazał także Szef Departamentu Policji EULEX podinsp. Cezary Luba.

Funkcjonariusz otrzymał te podziękowania wspólnie z innymi kolegami za sprawne przeprowadzenie akcji związanej z wypadkiem drogowym. 13 sierpnia 2014 roku funkcjonariusze byli świadkami potrącenia 9-letniej dziewczynki przez samochód. Policjanci bez chwili wahania zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzielili dziecku pierwszej pomocy. Przez cały czas kontrolowali też jego czynności życiowe. Ponadto wezwali lokalne służby, a do czasu ich przybycia zabezpieczyli ślady na miejscu zdarzenia i rozładowali tworzący się korek, organizując ruch wahadłowy.

Udział w misji to nie tylko mierzenie się z problemami życia codziennego i nowymi zadaniami, jakie były stawiane przed naszymi policjantami każdego dnia. Jak przyznają, największym wyzwaniem była dla nich tęsknota za domem i rodziną, ale i ten „egzamin” życia zdali wzorowo. Obaj cieszą się, że są już przy swoich bliskich.

(KWP w Kielcach / mo)

 

 

Powrót na górę strony