Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać fałszywemu wnuczkowi

Data publikacji 02.04.2015

Policjanci z VII Komisariatu KMP w Łodzi zatrzymali 32-letniego mężczyznę, związanego z próbą wyłudzenia pieniędzy metodą na „wnuczka”. Za oszustwo może mu grozić kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

1 kwietnia 2015 roku około godziny 13.00 na telefon stacjonarny jednego z mieszkańców Górnej zadzwonił młody mężczyzna. Przedstawił się jako wnuczek swojego rozmówcy i powiedział, że miał wypadek samochodowy i potrzebuje 23 tys. złotych. Mężczyzna zorientował się, że jest to oszustwo i od razu zadzwonił na policję, informując o nietypowej rozmowie, jaką chwilę wcześniej przeprowadził.

Po kilkunastu minutach do drzwi wskazanego mieszkania zapukał młody mężczyzna. Według informacji przekazanej przez rzekomego wnuczka miał on odebrać od starszego pana pieniądze. Nie wiedział, że tuż za nim do klatki schodowej weszli policjanci. 32-latek został zatrzymany. Jak się okazało, był to wcześniej nienotowany mieszkaniec Ozorkowa. Za oszustwo grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

***

Policja ostrzega przed oszustwami „na wnuczka".  Choć funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść, nadal niepokojąca jest  liczba zgłoszeń dotycząca nowej metody kradzieży – „na policjanta”. W związku z tym apelujemy o ostrożność!

Jak nie stać się ofiarą oszustów? Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać.

(KWP w Łodzi / mj)

Powrót na górę strony