Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o fałszowanie banknotów i wprowadzanie ich do obiegu

Data publikacji 03.04.2015

Policjanci rozbili dwie grupy przestępcze oraz zatrzymali i przedstawili zarzuty 6 osobom w związku z fałszowaniem i wprowadzaniem do obrotu banknotów. Wszystkie osoby usłyszały już zarzuty.

W połowie listopada ubiegłego roku na terenie powiatu miechowskiego zaczęły pojawiać się w obiegu fałszywe banknoty 50-złotowe. Takim banknotem zapłacił w jednym ze sklepów spożywczych pewien mężczyzna. Ekspedientka już po jego wyjściu zorientowała się, że ma w kasie falsyfikat i poinformowała o tym Policję. Okazało się, że tego samego dnia sprawcy próbowali wprowadzić do obrotu fałszywe banknoty jeszcze w dwóch innych sklepach na terenie powiatu.

Bezpośrednio po otrzymaniu zgłoszenia miechowscy policjanci zaczęli ustalać, kto wprowadza fałszywe pieniądze do obiegu. Tydzień później Prokurator Rejonowy w Miechowie wszczął w tej sprawie śledztwo. Podczas trwających blisko pięć miesięcy czynności operacyjnych, jak również procesowych, analiz, sprawdzeń i obserwacji, zebrany został materiału dowodowy, pozwalający na rozbicie dwóch grup przestępczych oraz zatrzymanie i przedstawienie zarzutów 6 osobom.

Jak ustali policjanci, procederem tym trudniły się w tym samym czasie dwie grupy. Trzyosobowa grupa jędrzejowska, do której należało dwóch mężczyzn w wieku 47 i 54 lat oraz 51-letnia kobieta, działała od maja 2014 r. Jej szefem i pomysłodawcą był 47-letni mężczyzna. To on, wspólnie z kolegą, zaczął skanować i drukować banknoty o nominale 50 zł we własnym domu. Mężczyźni wprowadzali je następnie do obrotu, robiąc drobne zakupy w małych, wiejskich sklepach. Początkowo sprawcy działali na terenie województwa świętokrzyskiego. Z czasem do grupy dołączyła żona 47-latka, a zasięg ich działania rozszerzył się na województwo śląskie oraz małopolskie.

30 marca policjanci zatrzymali podejrzanych. W miejscach ich zamieszkania policjanci zabezpieczyli m.in. komputery, drukarki, a także wydrukowane banknoty oraz skierowania na badania lekarskie. Wszystko wskazuje na to, że sprawcy mogli wprowadzić do obrotu około 350 banknotów - wszystkie o nominale 50 zł. Liczba ta może być większa, policjanci zbierają informacje o podobnych zgłoszeniach z sąsiednich województw.

Drugą grupę, pochodzącą z terenu powiatu miechowskiego, tworzyło 3 mężczyzn w wieku od 19 do 33 lat. W miejscu zamieszkania dziewiętnastolatka policjanci zabezpieczyli komputer i drukarkę, z kolei 23-latek posiadał amunicję oraz broń pneumatyczną długą, przerobioną na amunicję ostrą.

Wszystkie osoby usłyszały już zarzuty. Sprawcy z grupy jędrzejowskiej zostali tymczasowo aresztowani - grozi im kara pozbawienia wolności do lat 25. Podejrzani z powiatu miechowskiego zostali objęci policyjnym dozorem.

(KWP w Krakowie / ms)

Powrót na górę strony