Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Data publikacji 08.04.2015

W Komendzie Głównej Policji przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Hołd pomordowanym policjantom oddali przedstawiciele władz państwowych, kierownictwo KGP oraz członkowie stowarzyszeń i rodzin policyjnych. Po zakończeniu uroczystości, w budynku, w którym powstaje Policyjne Centrum Edukacji Społecznej wmurowana została "Kapsuła Czasu".

8 kwietnia 2015 r. na dziedzińcu Komendy Głównej Policji przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” odbyły się uroczyste obchody "Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej". W uroczystości udział wzięli przedstawiciele MSW, kierownictwo polskiej Policji, z nadinsp. Krzysztofem Gajewskim na czele, a także przedstawiciele innych służb mundurowych oraz członkowie stowarzyszeń i rodzin policyjnych.

Zgromadzonych powitał nadinsp. Krzysztof Gajewski, Komendant Główny Policji: Szanowni Państwo, spotykamy się z okazji przyjęcia przez Sejm RP  uchwały o ustanowieniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. 75 lat temu doszło do tej niespotykanej w dziejach ludzkości zbrodni, na nieludzkiej ziemi zostało zamordowanych ponad 22 tys. polskich nauczycieli, żołnierzy, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza,  Żandarmerii Wojskowej, Służby Więziennej i ponad 6 tys. policjantów Policji Państwowej. Spotykamy się tutaj, aby oddać hołd poległym i bestialsko zamordowanym i aby wspólnie z rodzinami wspominać tych, którzy oddali swoje życie tam na wschodzie.

Pani Teresa Piotrowska, Minister Spraw Wewnętrznych powiedziała: choć minęło już 75 lat od tej ogromnej, strasznej zbrodni, chociaż dzięki pracom historyków wiemy coraz więcej o jej kulisach – wciąż nie umiemy jej do końca zrozumieć. Polskich policjantów zamordowano z premedytacją i bezwzględnością. Zginęli tylko za to, że złożyli przysięgę wierności Rzeczypospolitej.

Następnie Prezes Warszawskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.", Michał Wykowski wręczył Medalion Pamięci "Pieta Miednoje 1940" Panu Tadeuszowi Kononowi, Prezesowi Honorowemu Warszawskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939".

Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych policjantów odmówił ks. bp Józef Guzdek.

Obecni na uroczystości złożyli wieńce i wiązanki pod Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska”, a przewodniczący każdej delegacji wpisali się do Księgi Pamiątkowej Obelisku. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.

Po zakończeniu uroczystości pod Obeliskiem, zaproszeni goście przeszli do budynku przy ulicy Orkana, w którym przygotowywane jest Policyjne Centrum Edukacji Społecznej, gdzie wmurowana została "Kapsuła Czasu". To historyczne wydarzenie poprzedzone zostało uroczystym podpisaniem listu intencyjnego dla przyszłych pokoleń, który przed wmurowaniem, został umieszczony w kapsule.

W Policyjnym Centrum Edukacji Społecznej, które ma być quasi-Muzeum Policji, gdzie eksponowane będą policyjne zbiory historyczne, będzie można poznać historię i tradycję Policji, a także poprzez gry, zabawy czy zajęcia edukacyjne współpracować z dziećmi i młodzieżą na rzecz bezpieczeństwa. PCES ma być miejscem spotkań policjantów z partnerami społecznymi, młodzieżą oraz organizacjami pozarządowymi. Miejscem, gdzie realizowane będą projekty związane z szeroko pojętą kulturą organizacyjną Policji, profilaktyką oraz edukacją społeczną przypominającą o etosie policyjnej służby w kontekście bogatej historii naszej formacji. W Centrum znajdą się m.in. sala edukacyjna dla dzieci, czytelnia wraz z woluminami z II RP i sale wystawiennicze z eksponatami zbiorów historycznych Policji, od Policji Państwowej II RP, przez Milicję Obywatelską czasów PRL i Policję współczesną.

(KGP / mj)

Film 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Pobierz plik 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej (format mp4 - rozmiar 68.62 MB)

Film Kapsuła czasu

Pobierz plik Kapsuła czasu (format mp4 - rozmiar 28.74 MB)

Powrót na górę strony
Polska Policja