Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozpracowali przestępczy układ – sprawcy planowali wyłudzić ponad 1 mln zł ubezpieczenia

Data publikacji 08.04.2015

Nawet do 10 lat pozbawienia wolności grozi 9 osobom ustalonym i zatrzymanym przez wrocławskich policjantów, a podejrzanym o oszustwo, mające na celu wyłudzenie z jednej z firm ubezpieczeniowych odszkodowania w wysokości ponad 1 mln zł, z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz zasiłku z tytułu niezdolności do pracy. Osoby tworzące przestępczy układ, usłyszały już w tej sprawie zarzuty.

Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, w wyniku prowadzonych działań operacyjnych, rozpracowali przestępczy układ, mający na celu wyłudzenie z jednej z firm ubezpieczeniowych odszkodowania w wysokości ponad 1 miliona złotych. W sprawie zatrzymano 8 mężczyzn i 1 kobietę, podejrzanych o udział w tym procederze. Zatrzymani, to mieszkańcy powiatów wrocławskiego i średzkiego, w wieku od 23 do 58 lat. Wśród nich są również dwaj organizatorzy tego przestępczego procederu.

Jak wynika z ustaleń policjantów zajmujących się tą sprawą, sprawcy w celu realizacji planowanego przestępstwa założyli działalność gospodarczą. Właściciel firmy wykupił dla pracowników grupowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Następnie sprawcy sfingowali zdarzenie drogowe z udziałem pojazdu, którym jechali pracownicy tej firmy.

Po tym zdarzeniu podejrzani wystąpili do firmy ubezpieczeniowej z wnioskiem o wypłatę odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu oraz zasiłku z tytułu niezdolności do pracy. Odszkodowanie miało opiewać na łączną kwotę ponad 1 miliona złotych. W efekcie działań firmy ubezpieczeniowej, która powiadomiła Policję, sprawcom nie udało się zrealizować zamierzonego celu. Zdołali jedynie uzyskać kilkanaście tysięcy złotych.

Wszyscy zatrzymani w tej sprawie, na podstawie materiału zebranego przez Policję i Prokuraturę Rejonową Wrocław - Stare Miasto, usłyszeli już zarzuty oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości. Za przestępstwo to grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wobec zatrzymanych prokuratura zastosowała środki zapobiegawcze w postaci dozorów policyjnych i zakazu opuszczania kraju. Wobec dwóch z nich zastosowano także poręczenie majątkowe na łączną kwotę 35 tys. złotych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono również mienie należące do podejrzanych na łączną kwotę ponad 100 tys. złotych.

O dalszym losie zatrzymanych zdecyduje teraz sąd.

(KWP we Wrocławiu / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja