Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano podejrzanych o kradzież izotopów kobaltu

Data publikacji 09.04.2015

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o kradzież pojemników z promieniotwórczym izotopem kobaltu. Odnaleźli także część kapsuł zawierających skradziony, promieniotwórczy pierwiastek. Za to przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Część kapsuł zawierających promieniotwórczy izotop kobaltu odnaleźli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zatrzymali także dwóch mężczyzn w wieku 30 i 47 lat, podejrzanych o udział w kradzieży pojemników z promieniotwórczym pierwiastkiem.

Wyjaśnieniem okoliczności włamania do magazynu jednej z poznańskich firm zajmującej się przechowywaniem odpadów promieniotwórczych zajęli się policjanci ze specjalnego zespołu powołanego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Funkcjonariusze zbierając i weryfikując każdą informację dotarli do wiadomości, które pozwoliły im wytypować podejrzanych. Mężczyźni zostali zatrzymani w środę.Postawiono im na chwilę obecną zarzut kradzieży.

Policjanci zajmujący się tą sprawą odnaleźli także miejsce ukrycia części skradzionych, niebezpiecznych odpadów. Okazało się, że część kapsuł z kobaltem została wydobyta z bezpiecznych, ołowianych pojemników i zakopana niedaleko ul. Torfowej na poznańskim Górczynie. O znalezisku zawiadomiono Państwową Agencję Atomistyki, która wysłała do Poznania specjalny zespół. Specjaliści Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych w Świerku są uprawnieni do fachowego zabezpieczania niebezpiecznych pierwiastków promieniotwórczych i eliminacji zagrożeń promieniotwórczych.

Policjanci z grupy operacyjno-śledczej ciągle weryfikują kolejne pojawiające się informacje. Realizują swoje zadania w różnych miejscach Poznania w poszukiwaniu ołowianych pojemników i pozostałych kapsuł z izotopem kobaltu. Nie wykluczają zatrzymania kolejnych osób zamieszanych w tę sprawę.

Włamanie do magazynu i kradzież pojemników z izotopem kobaltu zostało zgłoszone 6 marca br. Funkcjonariusze, którzy natychmiast zajęli się sprawą, zabezpieczyli ślady oraz ustalili wiele informacji. Stwierdzono, że kradzież kobaltu z magazynu nie była pierwszym przestępstwem. Podczas wcześniejszych włamań skradziono z tego miejsca około jednej tony ołowianych sztab służących do budowy osłon antyradiacyjnych. Policjanci ustalili i zatrzymali wówczas 3 osoby, którym postawiono zarzuty dokonania tych przestępstw.

Za kradzież grozi kara do 5 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja