Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponad 40 zarzutów za internetowe oszustwa

Data publikacji 10.04.2015

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Szczecinie zatrzymali 33-latka, który oszukiwał na jednym z portali internetowych. Mężczyzna proponował do sprzedaży odzież sportową, jednak nie wywiązywał się z transakcji i okradał swoich klientów.

Oszusta od kilkunastu tygodni namierzali policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Komputerową KMP w Szczecinie. W tym czasie policjanci ustalili, że 33-letni mieszkaniec Szczecina co najmniej kilkadziesiąt razy wyłudził pieniądze pod pozorem sprzedaży kurtek i butów sportowych popularnej marki. Aukcje umieszczał na jednym z popularnych portali internetowych, a osoby zainteresowane kupnem były przekonane, że oferty są prawdziwe i sprzedający dysponuje towarem.

Kontrahenci po kontakcie ze sprzedawcą zgodnie z dyspozycjami wpłacali pieniądze na wskazane przez niego konto. Nieuczciwy handlarz od samego początku nie miał zamiaru wywiązać się z transakcji i po otrzymaniu pieniędzy na konto, rozdysponowywał środki na własne potrzeby.

Namierzenie sprawcy nie było łatwe - do zakładania kont na portalu oraz wystawiana ofert wykorzystywane były miejsca z ogólnodostępnym internetem tzw. hot spoty, bądź lokale usługowe oferujące bezpłatny dostęp do sieci. Z zebranych danych wynikało, że osoby zawierające transakcje z oszustem pochodzą z całej Polski. Prowadzący sprawę docierali do kolejnych pokrzywdzonych, prosząc o pomoc policjantów z innych jednostek w kraju.

Ta praca doprowadziła do zebrania materiału dowodowego, dzięki któremu dwa dni temu zatrzymano mężczynę na prawobrzeżu w miejscu zamieszkania. Policjanci przedstawili mu 43 zarzuty, jednak pewne jest, że podejrzany usłyszy kolejne, ponieważ do policjantów cały czas napływają zgłoszenia od kolejnych pokrzywdzonych.

Do tej pory udowodniono mężczyźnie, że oszukał pokrzywdzonych na ponad 5 tys. zł. Jednak z zebranych materiałów wynika, że kwota ta może być trzykrotnie wyższa. Wczoraj po południu podejrzany został doprowadzony do prokuratury, gdzie przyznał się do popełnionych oszustw. Po przesłuchaniu prokurator zastosował wobec 33-latka policyjny dozór. Za popełnione oszustwa sprawcy grozi do 8 lat pozbawiania wolności.

(KWP w Szczecinie / mo)

Powrót na górę strony