Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany za udział w kradzieżach TIR-ów

Data publikacji 15.04.2015

Wolsztyńscy kryminalni zatrzymali mężczyznę podejrzanego o udział w kradzieży co najmniej trzech ciągników siodłowych z naczepami o łącznej wartości blisko 1,5 miliona złotych. Policjanci odzyskali skradzionego w minionym tygodniu TIR-a z naczepą, którego oddali właścicielowi. Mężczyźnie za udział w kradzieżach z włamaniem grozi kara nawet 10 lat więzienia.

10 kwietnia br. Sąd Rejonowy w Wolsztynie zastosował tymczasowy areszt wobec 24-letniego mieszkańca gminy Tarnowo Podgórne, podejrzanego o udział w kradzieży co najmniej 3 ciągników siodłowych z naczepami. Aresztowanie możliwe było dzięki pracy wolsztyńskich kryminalnych, którzy od kilku tygodni zajmowali się sprawą kradzieży pojazdów.

Sprawa miała swój początek 28 lutego br., kiedy to w Komendzie Powiatowej Policji w Wolsztynie zgłoszono kradzież ciężarowego MAN-a TGX z naczepą. Do kradzieży doszło na parkingu przy stacji paliw w Berzynie. Wówczas pomimo wielu działań nie udało się ustalić sprawcy kradzieży. Przełomem w sprawie była informacja o kradzieży pojazdu tej samej marki oraz w tym samym miejscu z początku kwietnia br. Jak ustalili funkcjonariusze, nieznany sprawca włamał się do ciągnika siodłowego i odjechał nim w kierunku Wolsztyna. Policjanci ustalili, że sprawca dotarł nim w okolicę Pniew, dlatego od razu ruszyli tropem skradzionego pojazdu.

Jeszcze tego samego dnia stróże prawa potwierdzili, że wchodzący w skład zestawu ciągnik i naczepa zostały rozłączone i ukryte w różnych miejscach. Kryminalni zlokalizowali pozostawionego na parkingu jednej z pniewskich firm MAN-a. Po trzydniowej obserwacji policjanci zauważyli młodego mężczyznę, który pojawił się na parkingu. Jak się po chwili okazało, była to osoba, która miała przejechać MAN-em w inne miejsce. Podczas próby uruchomienia silnika mężczyzna został zatrzymany. Pomimo ogromnego zaskoczenia podjął próbę ucieczki, której skutecznie zapobiegli funkcjonariusze. Mężczyzna został doprowadzony do policyjnego aresztu.

Policjanci ustalili także miejsce ukrycia naczepy, którą następnie zabezpieczyli i łącznie z ciężarowym MAN-em przekazali właścicielowi. Zgromadzony w sprawie materiał pozwolił na postawienie mężczyźnie kolejnych zarzutów, wśród których znalazł się zarzut kradzieży z włamaniem do MAN-a z 28 lutego br. w Berzynie.

Listę przestępstw zarzucanych 24-latkowi, dzięki analizie podobnych przypadków odnotowanych na terenie kraju, poszerzono o kolejną kradzież z włamaniem do ciężarowego MAN-a. Podejrzany jest on również o udział w kradzieży ciągnika siodłowego, do której doszło w połowie marca tego roku w Zielonej Górze.

W sumie mężczyźnie udowodniono kradzież poprzez włamanie do trzech ciągników siodłowych MAN z naczepami o łącznej wartości około 1.370.000 złotych. W sprawie trwa postępowanie prowadzone przez wolsztyńskich policjantów. Kara z jaką musi się liczyć młody mężczyzna to nawet 10 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony