Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpiecznie nad wodą z Kapitanem Wyderką"

Komisariat Rzeczny Policji w Warszawie przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legionowie wydał kolejną publikację z cyklu "Bezpiecznie nad wodą z Kapitanem Wyderką". Tym razem dotyczy ona głównie tematyki psów pracujących nad wodą, ale również zasad bezpieczeństwa w kontakcie z czworonogami. Zapraszamy do czytania.

Komisariat Rzeczny Policji we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Legionowie realizuje program związany z bezpieczeństwem nad wodą zarówno latem, jak i zimą. Celem programu jest uświadomienie niebezpieczeństw związanych z nieprzemyślanymi zachowaniami nad wodą, a co za tym idzie zmniejszenie liczby utonięć.

Program kierowany jest do każdego, aczkolwiek grupą, do której udaje się bezpośrednio dotrzeć są dzieci i młodzież. Za ich nieświadomą pomocą policjanci docierają do rodziców i opiekunów. Robią to, m.in. poprzez tworzenie książeczek o tematyce związanej z wodą, którą dzieci zanoszą do swoich domów. Starają się, aby książeczki w swym wyglądzie i treści były tak przygotowane, by zachęciły do czytania, a treść w nich zawarta zapamiętywała się samoistnie.

Ponieważ problematyka bezpieczeństwa nad wodą jest niezwykle istotna (corocznie tonie około 500 osób, z czego 80% wypadków zdarza się w trakcie dwóch wakacyjnych miesięcy) funkcjonariusze starają się dotrzeć z wiedzą do dzieci i mlodzieży w różnoraki sposób. Kolejnym krokiem po takich tytułach jak: "Pływaj z Kapitanem Wyderką" i "Żegluj z Kapitanem Wyderką" było stworzenie książeczki o psach, które pracują, m.in. nad wodą, jako ratownicy wodni.

Większość osób odpoczywających nad wodą nie wie, jak należy zachować się w pobliżu psa "pracującego". Policjanci pragną przybliżyć specyfikę tej pracy, a przy okazji przekazać, jak każdy z nas powinien zachować się w stosunku do obcego, nieznanego psa, jak odczytywać dawane przez niego znaki. Dzięki uprzejmości znajomych przewodników psów ratowniczych funkcjonariusze odwiedzają z nimi przedszkola i szkoły. Widzą, jak dużym zainteresowaniem cieszy się taka lekcja i jak dobrze zostaje ona zapamiętana przez słuchaczy. Mamy nadzieję, że lektura tej książeczki wpłynie na zwiększenie świadomości zasad prawidłowego zachowania nad wodą, a może także zmieni nastawienie do zwierząt, które niejednokrotnie pracują dla naszego bezpieczeństwa.

(KSP / mw)

Powrót na górę strony