Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawdzian policyjnych wierzchowców i jeźdźców

Data publikacji 16.04.2015

Przez dwa dni przeprowadzana była atestacja policyjnych koni oraz egzamin dla kandydata na jeźdźca. O atest I stopnia starały się młode konie Korsarz i Cynober, które test dzielności przy udziale policjantów z Oddziału Prewencji Policji przechodziły na terenie Akademickiego Ośrodka Jeździeckiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas atestacji jeźdźcy i konie musieli wykazać się między innymi umiejętnością jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach.

Dużą sztuką jest panowanie nad rumakami w niecodziennych dla koni warunkach - przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie. Te wszystkie warunki spełnili zarówno poddawane atestacji konie jak i policjant, którzy dobrze poradzili sobie ze stawianymi przed nimi zadaniami.

Sprawność koni i jeźdźców oceniała komisja, której przewodniczył przedstawiciel Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji z Siedzibą w Sułkowicach. Dziękujemy za udział uczniom Technikum Hodowli Koni w Benicach  z klasy o profilu policja konna, którzy byli pozorantami w trakcie egzaminu.

W policji konnej podlegającej pod Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie jest obecnie siedem koni oraz siedmiu funkcjonariuszy, z których czworo posiada atestacje i zajmuje stanowisko policjanta - jeźdźca.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony