Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ultranowoczesny pojazd dla antyterrorystów z KSP

Data publikacji 16.04.2015

Ambulans pirotechniczny przystosowany do działań minersko-pirotechnicznych w strefie zagrożenia został dziś - w Dniu Sapera - oficjalnie przekazany do dyspozycji Policji. Uroczystość miała miejsce w Warszawskim Centrum EXPO XXI, gdzie odbywają się Międzynarodowe Targi Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa EUROPOLTECH 2015.

Symboliczne przekazanie specjalistycznego pojazdu odbyło się w obecności I Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Mirosława Schosslera oraz Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Wojciecha Olbrysia. Ambulans trafi do Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, dlatego też kluczyki z rąk Zastępcy Dyrektora ds. Inteligentnych Systemów Bezpieczeństwa Piotr Szynkarczyka wręczającego w imieniu Dyrektora Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP odebrał I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji insp. Robert Szydło. W uroczystości uczestniczył również Zastępca Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Hubert Kowalczewski.

Mobilne Centrum Operatorów Robotów zwane ambulansem pirotechnicznym powstało w ramach Projektu Proteus i zostało zrealizowane dzięki współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013. Pojazd pozwala na przewożenie robota pirotechnicznego oraz całego wyposażenia niezbędnego do przeciwdziałania zagrożeniom związanym z różnego rodzaju ładunkami wybuchowymi. Warto dodać, że Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP za skonstruowanie tego ambulansu pirotechnicznego otrzymał w nagrodę Srebrną Gwiazdę Policji w konkursie promującym walory eksploatacyjne oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne sprzętu prezentowanego na targach.

Projekt Proteus to mobilny system wspomagający działania antyterrorystyczne i antykryzysowe. Główną częścią systemu jest pojazd na bazie samochodu ciężarowego marki DAF, którego funkcje składowe stanowią jednostkę mobilną mającą za zadanie monitorować i zarządzać miejscem operacji. Ambulans ten wyposażony jest m.in. w pełną zabudowę pod sprzęt specjalistyczny, komputer, system radiowy z masztami, generator, oddzielny system zasilania oraz windę na robota pirotechnicznego.

Realizatorem projektu jest Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP w ścisłej współpracy ze służbami interwencyjnymi: Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Centrów Antykryzysowych.

Prace nad projektem trwały pięć lat. Brali w nich udział funkcjonariusze Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, których opinie wpłynęły w znacznym stopniu na finalny produkt. Można powiedzieć, że jest to ultranowoczesny ambulans pirotechniczny przystosowany do działań minersko-pirotechnicznych w strefie zagrożenia.

Prezentacja działania mobilnego systemu stworzonego w ramach projektu „Proteus” miała miejsce w 2013 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. W zainscenizowanej sytuacji kryzysowej cysterna wioząca niebezpieczne chemikalia została uszkodzona w wyniku ataku terrorystów. Funkcjonariusze Sekcji II Wydziału Realizacyjnego dokonali zatrzymania niebezpiecznych przestępców, natomiast funkcjonariusze Sekcji I Minersko-Pirotechnicznej użyli robota „Inspector” do przemieszczenia jednego z niebezpiecznych ładunków i przetransportowali go przyczepą specjalistyczną „Dynasafe” w bezpieczne miejsce. Podczas pokazu można było zaobserwować jak można wykorzystać pojazdy do sterowania pracą robotów oraz jak przekazywane są informacje w postaci obrazu video, jak i audio, z robotów do Mobilnego Centrum Dowodzenia.

Dzisiejsze przekazanie pojazdu funkcjonariuszom Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji jest dowodem owocnej współpracy prowadzonej z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów. Wspólnie udoskonalany sprzęt jest wykorzystywany w trakcie codziennej, niebezpiecznej służby stołecznych pirotechników działających w obrębie miasta stołecznego Warszawy i województwa mazowieckiego.

(KSP / mj)

Powrót na górę strony