Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cyberprzestępca w rękach policjantów

Data publikacji 17.04.2015

Śląscy policjanci zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali 31-letniego mężczyznę podejrzanego o liczne oszustwa internetowe. Śledczy zarzucili mu wyłudzenie z 9 firm 45 tys. złotych za rzekomo wykonane ekspertyzy. Mężczyzna poszukiwany był dwoma listami gończymi za podobne przestępstwa, których dopuścił się w przeszłości. Grozi mu teraz kolejny wyrok, nawet 8 lat więzienia.

Jak wynika z ustaleń śledczych, podszywając się pod osoby zarządzające firmami z całej Polski oszust przesyłał e-maile do działów księgowości poszczególnych przedsiębiorstw z poleceniem przelewu pieniędzy na wskazane konto. Miały to być zapłaty za rzekomo zlecone ekspertyzy, o które firmy te w rzeczywistości nigdy nie prosiły. Rachunki, na które wpływały środki, były wcześniej otwierane przez zatrzymanego w różnych bankach. Od stycznia do marca tego roku w ten sposób wyłudził on przynajmniej z 9 firm w sumie 45 tysięcy złotych. Z kwoty tej udało mu się wypłacić 15 tys. zł. Reszta pieniędzy została zabezpieczona przez śledczych.

W wyniku przeprowadzonych działań policjanci z sekcji do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach ustalili miejsce pobytu podejrzanego. Do zatrzymania doszło w wynajmowanym przez niego mieszkaniu w powiecie gliwickim. Tam też stróże prawa zabezpieczyli sprzęt komputerowy, dokumenty bankowe i inne dowody przestępstwa. Mężczyzna był poszukiwany dwoma listami gończymi za podobne przestępstwa z przeszłości. Teraz grozi mu kolejny wyrok - nawet 8 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mo)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.19 MB)

Powrót na górę strony