Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano 6 członków grupy przestępczej

Data publikacji 17.04.2015

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP zs. w Radomiu zatrzymali 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją wyrobów tytoniowych. Ujawniono tytoń i papierosy o szacunkowej wartości ponad 6 mln zł oraz maszyny do produkcji papierosów.

Pod koniec ubiegłego roku na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej dokonali przeszukania trzech posesji (w powiecie siedleckim) wykorzystywanych do nielegalnej produkcji papierosów. W wyniku prowadzonych działań ujawniono blisko 380 tys. paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy o szacunkowej wartości około  4,5 mln zł. Zabezpieczono komponenty do produkcji papierosów oraz ujawniono elementy linii produkcyjnej. Dzięki sprawnie przeprowadzonej akcji podczas odbioru około 2,5 tony krajanki tytoniowej zatrzymano również członków grupy zajmującej się nielegalną produkcją papierosów.

Czynności zrealizowane w 2014 r. nie doprowadziły do zaprzestania bezprawnej działalności przez zorganizowaną grupę przestępczą. W toku śledztwa ustalono, że uruchamiana jest kolejna linia do produkcji papierosów. Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej we współpracy z funkcjonariuszami z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podjęli czynności procesowe, w wyniku których w kwietniu bieżącego roku na terenie województwa łódzkiego zabezpieczono linię do produkcji nielegalnych papierosów. Ujawniono również krajankę tytoniową o szacunkowej wartości ponad 78 tys. zł oraz olbrzymie ilości komponentów do ich wytwarzania, z których można by było wyprodukować milion paczek papierosów.  W związku ze sprawą zatrzymano dwóch kolejnych mężczyzn.

Łącznie w toku postępowania zabezpieczono ponad 2,6 tony tytoniu o wartości ponad 1,5 mln zł (na których ciąży podatek akcyzowy w wysokości ponad 1,8 mln zł) oraz blisko 380 tys.  paczek papierosów o szacunkowej wartości około 4,5 mln zł (na których ciążą należności celne i podatkowe w wysokości około 7,3 mln zł). Nielegalne papierosy miały trafić do sprzedaży na rynek Europy Zachodniej i Polski.

W związku z tą sprawą zatrzymano w sumie sześciu mężczyzn (5 obywateli Polski i obywatela Armenii). Osoby te zostały doprowadzone do prokuratury, gdzie usłyszały między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

(KWP w Radomiu / Podlaski Oddział Straży Granicznej / mo)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.73 MB)

Powrót na górę strony