Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wzniecił pożar, by uniknąć odpowiedzialności

Data publikacji 17.04.2015

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu, przy wsparciu funkcjonariuszy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, zlikwidowali kolejne miejsca przechowywania nielegalnych wyrobów akcyzowych. Stróże prawa zatrzymali 42–latka. Mężczyzna próbował zatrzeć ślady przestępstwa, podpalając jedno z wynajmowanych pomieszczeń, w którym przechowywał tytoń, papierosy i alkohol bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Policjanci, działając w oparciu o zebrane informacje 14 kwietnia br. zlokalizowali miejsce magazynowania nielegalnego towaru. Funkcjonariusze postanowili przeszukać jedno z pomieszczeń garażowych na terenie miasta, gdzie miały być przechowywane papierosy, tytoń i alkohol bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

Mężczyzna, który wynajmował pomieszczenie, zamknął się wewnątrz garażu. Po chwili stróże prawa zauważyli, że z wnętrza pomieszczenia wydobywa się dym. Ponieważ zabarykadowany wewnątrz 42-latek nie odpowiadał na wezwania, funkcjonariusze postanowili natychmiast interweniować. Wyważyli drzwi od garażu i jednocześnie powiadomili Straż Pożarną. Po wejściu do środka okazało się, że mężczyzna podpalił znajdujące się w pomieszczeniu opakowania kartonowe, w których znajdowały się nielegalne towary. Policjanci wyprowadzili mężczyznę na zewnątrz i przystąpili do gaszenia pożaru. Wewnątrz, oprócz tytoniu, papierosów i alkoholu bez polskich znaków akcyzy skarbowej, znajdowało się również auto osobowe należące do właściciela garażu.

Funkcjonariusze ponadto ustalili, gdzie są kolejne punkty, w których mogła znajdować się kontrabanda. Podczas przeszukań w dwóch punktach, policjanci zabezpieczyli tytoń i papierosy bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Stróże prawa zajmujący się przestępczością gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami KWP w Poznaniu uniemożliwili wprowadzenie do obrotu nielegalnych towarów w postaci 107 kilogramów tytoniu, ponad 5 tysięcy sztuk papierosów i 14 litrów alkoholu. Na podstawie wyliczeń Izby Celnej funkcjonariusze ustalili, iż wysokość strat, na jakie narażony został Skarb Państwa z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, sięga 90 tysięcy złotych.

Zatrzymany mężczyzna, który użytkował pomieszczenia, usłyszał już zarzut z art. 65 kodeksu karnego skarbowego. Grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3 oraz wysoka grzywna.

(KWP w Poznaniu / mo)
 

Powrót na górę strony