Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Atak szaleńca w przemyskiej archikatedrze - ćwiczenia "Active Shooter"

Data publikacji 20.04.2015

Błyskawiczna akcja policjantów wobec szaleńca grożącego nożem i obezwładnienie go paralizatorem elektrycznym – to scenariusz zdarzeń rozgrywających się w piątek w archikatedrze w Przemyślu. Był to finał dwudniowego szkolenia funkcjonariuszy przemyskiej komendy i Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie pod nazwą „Active Shooter – zarządzanie jednostką Policji w przypadku zagrożenia z użyciem broni”.

W ubiegły czwartek i piątek Komenda Miejska Policji w Przemyślu gościła wykładowców z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Policyjni eksperci przyjechali, by podzielić się swoją wiedzą z zakresu taktyki działań interwencyjnych w przypadku ataku napastnika, który grozi bronią w miejscu, gdzie zgromadziło się wiele osób. Uczyli też zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w warunkach bojowych.

W pierwszy dzień szkolenia, specjalista - taktyk mł. asp. Łukasz Mamiński z Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa WSPol zaprezentował policjantom najnowsze techniki przeprowadzania interwencji wobec napastników z bronią, zarówno w miejscu publicznym jak i pomieszczeniach zamkniętych.

Nadkom. dr Paweł Jastrzębski – kierownik Zakładu Podstaw Bezpieczeństwa WSPol wskazał rekomendacje Europejskiej Rady Resystutacyjnej w zakresie prowadzenia akcji reanimacyjnej, zwłaszcza tej podejmowanej w trudnych warunkach technicznych oraz po użyciu paralizatora elektrycznego Taser.

Po zakończeniu zajęć praktycznych, w auli komendy odbył się pokaz sprzętu i wyposażenia funkcjonariuszy, w którym uczestniczyli przedstawiciele różnych służb i instytucji. Eksperci ze szkoły policyjnej zaprezentowali nowoczesne środki przymusu bezpośredniego oraz sposoby zapewnienia bezpieczeństwa osobistego funkcjonariuszom wykonującym zadania w warunkach bezpośredniego zagrożenia ich życia lub zdrowia.

Drugiego dnia policjanci mieli możliwość przećwiczenia swoich umiejętności w warunkach zainscenizowanego zdarzenia. Scenariusz przewidywał, że podczas nabożeństwa odbywającego się w przemyskiej archikatedrze dochodzi do ataku osoby z zaburzeniami psychicznymi, która grozi użyciem noża. Wezwani policjanci organizują działania i podczas interwencji obezwładniają mężczyznę taserem.

Uczestnikami tej części działań, oprócz policjantów, byli alumni i księża studiujący w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Duchowni mieli możliwość zapoznania się z sytuacją, gdy do zdarzenia dochodzi podczas nabożeństwa.

Nad przebiegiem szkolenia czuwał nadkom. dr Jarosław Truchan – Dyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego WSPol oraz mł. insp. Piotr Łowicki – dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego KWP w Rzeszowie. Eksperci ocenili jakość działań i podsumowali całe szkolenie.

Odbywające się ćwiczenia były podsumowaniem badań naukowych prowadzonych przez pracowników Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, których tematem jest system bezpieczeństwa w miejscach publicznych, w tym w obiektach sakralnych. Część badawcza tego projektu była przeprowadzona w 2013 roku na terenie miasta i powiatu przemyskiego.

(KWP w Rzeszowie / mj)

Powrót na górę strony