Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ujawniona plantacja, 5 osób z zarzutami

Data publikacji 20.04.2015

Zatrzymaniem 5 osób i przedstawieniem łącznie 10 zarzutów kończy się sprawa prowadzona przez policjantów z Gorzowa Wlkp., zwalczających przestępczość narkotykową. Oprócz zarzutów związanych z posiadaniem i udzielaniem narkotyków, znalazł się także ten dotyczący uprawy ponad 90 krzewów marihuany. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.

Podejrzani to osoby w wieku od 22 do 31 lat pochodzące z powiatu gorzowskiego. Wśród nich jest jedna kobieta. Choć same zatrzymania miały  miejsce jeszcze w lipcu ubiegłego roku, to sporządzenie aktu oskarżenia było możliwe w kwietniu 2015 roku.

Sprawa dotyczy złamania przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Początkowo do jednej z podejrzanych osób, doprowadziły policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Narkotykową Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp. czynności operacyjne. Podobnie  było z czterema pozostałymi, którzy łączeni są do tej sprawy. Chodziło o posiadanie i udzielanie innym osobom blisko 50 działek marihuany. Dlatego większość z zatrzymanych usłyszała zarzut zagrożony karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Ale to nie był koniec pracy policjantów, którzy na zwalczaniu mechanizmów przestępstw narkotykowych znają się najlepiej. Dzięki skutecznym ustaleniom i wnioskom płynącym z analizy posiadanych informacji możliwe było dotarcie do jednej z gorzowskich posesji. Tam policjanci znaleźli plantację marihuany. 91 krzewów tego narkotyku rosło właśnie na terenie jednej z posesji. To ilości, które pozwoliłyby na wyprodukowanie ponad 3 kg suszu marihuany o czarnorynkowej wartości ponad 70 tysięcy złotych. Dlatego 27-latek oprócz posiadania i udzielania ziela konopi indyjskich, usłyszał również zarzut związany z  uprawą znacznej ilości tego narkotyku. Za tego typu przestępstwo ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa prowadzona była pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił już do sądu.
 
Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii:

Art. 63.
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, uprawia mak, z wyjątkiem maku niskomorfinowego, konopie, z wyjątkiem konopi włóknistych, lub krzew koki,  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
3. Jeżeli przedmiotem czynu, o którym mowa w ust. 1, jest uprawa mogąca dostarczyć znacznej ilości słomy makowej, liści koki, żywicy lub ziela konopi innych niż włókniste, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
 
Art. 58.
1. Kto, wbrew przepisom ustawy, udziela innej osobie środka odurzającego lub substancji psychotropowej, ułatwia albo umożliwia ich użycie albo nakłania do użycia takiego środka lub substancji, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 
(KWP w Gorzowie Wlkp. / mj)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.37 MB)

Powrót na górę strony