Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjni jeźdźcy zdali egzamin

Data publikacji 24.04.2015

W ostatnich dniach policjanci z Katowic i Poznania pomyślnie zdali egzaminy, które sprawdzały koni oraz jeźdźców w zakresie I i II stopni atestu. Pozytywna ocena oznacza gotowość do służby w najbardziej niebezpiecznych warunkach.

W Katowicach na terenie obiektu, gdzie mieści się siedziba zespołu konnego odbył się egzamin na I stopień jeździecki dla nowo przyjętych policjantów. St. post. Mariusz Chlaszczak na koniu Bunondol i st.post. Michał Porcek na Magnumie przez ostatnie cztery miesiące przeszli intensywne szkolenie. Wczoraj przed komisją egzaminacyjną zaprezentowali zdobyte umiejętności. Jeźdźcy jak i ich konie sprawdzian przeszli pozytywnie.

Policjanci z zespołu konnego wraz z mundurowymi z Oddziału Prewencji w Katowicach uczestniczyli także we wspólnych ćwiczeniach. Szkolenie miało na celu współpracę i zgranie się różnych formacji podczas przywracania porządku publicznego w trakcie imprez masowych. Funkcjonariusze przećwiczyli tworzenie szyków policyjnych, jakie stosowane są podczas działań pododdziałów zwartych. Najważniejszymi elementami przeprowadzonego treningu było sprawdzenie mobilności pododdziału i zespołów konnych, jak również tworzenie wspólnych tyralier. Nabycie i utrwalenie takich umiejętności jest niezbędne wówczas, gdy dochodzi do zamieszek i konieczne jest natychmiastowe przywrócenie porządku.

W podpoznańskim Kiekrzu w dniach 22-23 kwietnia br. delegacja z Centrum Szkolenia Policji z Legionowa oceniała 8 policyjnych koni i jeźdźców z Poznania w zakresie II stopnia atestu. Pierwszego dnia atestacji konie i ich jeźdźcy zdawali egzaminy z ujeżdżania, gdzie oceniania była precyzja wykonywania poszczególnych zadań. Kolejny dzień to próby sprawności użytkowej we współdziałaniu z Oddziałem Prewencji Policji z wykorzystaniem środków pirotechnicznych. Opanowanie zwierząt sprawdzano podczas wystrzałów z broni gładkolufowej i petard oraz głośnego zachowania pozorantów. Konie bezproblemowo przedzierały się również przez dym, formując szyki z pieszymi oddziałami.

Poznański Zespół Konny w Wydziale Zabezpieczenia Miasta Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu istnieje od 15 lat. Obecnie w skład zespołu wchodzi 11 profesjonalnych jeźdźców i 12 wierzchowców. Swoją służbę pełnią przez cały rok. Najnowsze w stadzie dwa młode konie Sigal i Sakron przechodzą właśnie szkolenie wstępne. Policjanci wraz ze swoimi końmi każdego dnia doskonalą umiejętności pod czujnym okiem instruktorów. Ponadto raz w tygodniu odbywa się intensywny trening całodniowy. Kwietniową tradycją jest też obóz kondycyjny, który w tym roku odbył się w Sierakowie z udziałem wrocławskiego konnego oddziału Straży Miejskiej.

Patrole konne szczególnie właśnie sprawdzają się podczas imprez masowych. Policjant siedzący na koniu jest w stanie zobaczyć więcej z wysokości niż pieszy patrol. Dzięki temu może szybciej reagować i pomagać ludziom w potrzebie. W takich sytuacjach jeden policyjny jeździec na koniu może zastąpić nawet 20 pieszych policjantów. Policjanci na koniach z powodzeniem patrolują również tereny zielone, ciężko dostępne dla radiowozów.

(KWP w Katowicach / KWP w Poznaniu / mo) 

Powrót na górę strony