Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawca oszustw kredytowych usłyszał zarzuty

Data publikacji 24.04.2015

Wolsztyńscy kryminalni udowodnili mieszkańcowi Dolnego Śląska wyłudzenie około 90 pożyczek z instytucji finansowych, które zaciągał wykorzystując dane personalne innych osób. Mężczyzna został zatrzymany dzięki kilkumiesięcznej pracy policjantów, którzy w październiku ubiegłego roku zajęli się tą sprawą. Za popełnione przestępstwa grozi mu nawet 12 lat więzienia.

Pierwsza informacja o oszuście dotarła do policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie w październiku zeszłego roku. Na podstawie zgłoszenia jednej z mieszkanek Kębłowa funkcjonariusze ustalili, że nieznany sprawca wykorzystując jej dane osobowe wyłudził z instytucji finansowej kilkuset złotową pożyczkę. Na przestrzeni kolejnych dwóch miesięcy do wolsztyńskiej jednostki wpłynęły dwa podobne zawiadomienia. Pokrzywdzeni również otrzymali wezwania do spłaty pożyczek, o których nie mieli pojęcia.

Policjanci ustalili, że sprawca typował swoje ofiary monitorując portale aukcyjne. Z wytypowaną w ten sposób osobą kontaktował się telefonicznie przedstawiając się jako pracownik serwisu. Podczas rozmowy ofiara dowiadywała się, że dzięki korzystaniu z konkretnego serwisu, wygrała telefon komórkowy lub rejestrator jazdy. Nagroda dostarczana była pod wskazany przez rozmówcę adres, a obdarowany elektronicznym gadżetem musiał jedyne okazać się dokumentem tożsamości i pokwitować odbiór przesyłki. Pozyskane w ten sposób dane wykorzystywane były do zaciągnięcia pożyczki równocześnie w kilku instytucjach finansowych, które udzielały ich przez internet, bez konieczności osobistej wizyty w siedzibie tak zwanego parabanku.

Wolsztyńscy kryminalni na podstawie zebranego materiału wytypowali 31-letniego mieszkańca województwa dolnośląskiego podejrzanego o dokonanie tych oszustw. Mężczyzna został zatrzymany przez funkcjonariuszy w wynajmowanym przez siebie mieszkaniu na terenie jednej z podwrocławskich miejscowości. Podczas przeszukania mieszkania stróże prawa zabezpieczyli znalezione tam laptopy, telefony komórkowe i kilkadziesiąt kart SIM. Policjanci znaleźli również segregator z pełnymi danymi osobowymi kilkudziesięciu osób, z których część stanowiły dane ofiar sprawcy oszustw.

Policjanci doprowadzili zatrzymanego mężczyznę do komendy w Wolsztynie. Został osadzony w policyjnym areszcie. Podczas przeprowadzonych z jego udziałem czynności stróże prawa udowodnili mu blisko 90 przestępstw. Pokrzywdzeni stracili kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są w tym przypadku kolejne zarzuty. Sprawca oszustw objęty został policyjnym dozorem. Za przestępstwa, których się dopuścił, grozi mężczyźnie nawet 12 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu / mw)

Powrót na górę strony