Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci gotowi do rozpoczęcia sezonu na rzece Krutyń

Data publikacji 26.04.2015

Również i w tym roku policyjni wodniacy dbać będą o bezpieczeństwo wypoczywających na Krutyni. Rzeka jest wielką atrakcją turystyczną. Jednak uczestnicy spływów kajakowych często niewłaściwie korzystają z jej uroków. Picie alkoholu i zaśmiecanie to największe problemy tego miejsca. Dlatego funkcjonariusze już 1 maja zwodują łódź specjalnie przygotowaną do patroli na rzece.

Szlak rzeki Krutyń uznawany jest na jeden z najpiękniejszych w całej Polsce, a nawet Europie, więc - jak co roku - w sezonie letnim nie brakuje tam osób korzystających z uroków tego miejsca. Przez powiat mrągowski przepływa około 20-kilometrowy odcinek tej rzeki, który szczególnie w sezonie letnim wymaga policyjnego nadzoru.

Dlatego też mrągowscy policjanci w 2014 roku po raz pierwszy rozpoczęli na rzece patrole wodne. Patrolowany przez mrągowskich wodniaków odcinek rzeki Krutyń rozpoczyna się w miejscowości Krutyń i prowadził do Młyna, gdzie znajduje się śluza wodna, a następnie od Młyna przez miejscowość Rosocha do Ukty.

W tym roku już 1 maja policjanci zwodują  łódź specjalnie przygotowaną do patroli na rzece. Tak jak w ubiegłym roku, funkcjonariusze pływać tam będą łodzią płaskodenną typu ATOL z silnikiem spalinowym o mocy 30 KM oraz wyposażoną w sprzęt ratunkowy. Specyfika akwenu wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego policjanci oprócz siły koni mechanicznych wykorzystywać będą także siły swoich rąk, wiosłując i przemieszczając się po rzece.

Aby właściwie przygotować się do kolejnego sezonu na rzece w piątek mrągowscy policjanci uczestniczyli w spotkaniu grupy roboczej „Turystyka kajakowa”. Zebranie zorganizował Mazurski Park Krajobrazowy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele policji w Piszu i Rucianem Nidzie, Nadleśnictwa Maskulińskiego, Straży Pożarnej, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Urzędu Miejskiego w Rucianem Nidzie, Konserwator Zabytków oraz przedstawiciele stowarzyszenia skupiającego właścicieli wypożyczalni kajaków.

Podczas spotkania wszyscy zgodnie uznali, ze wspólnymi siłami zadbać trzeba o bezpieczeństwo wypoczywających na szlaku.

Jak zauważono, niestety wiele osób traktuje szlak jako miejsce alkoholowych zabaw. Dużym problemem na rzece jest również zaśmiecanie.

Dlatego zadania policyjnych motorowodniaków w głównej mierze polegać będą na zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa oraz egzekwowaniu przestrzegania przepisów z ustawy o ochronie środowiska i prawa wodnego. Funkcjonariusze przede wszystkim jednak sprawdzać będą stan trzeźwości pływających kajakami oraz przewoźników tzw. łodzi pchanych. Tak jak w ubiegłym roku sprawdzać będą również wyposażenie łodzi i kajaków w sprzęt ratunkowy, ponieważ wszystkie małe statki muszą być wyposażone w środki ratunkowe.

Policjanci zwracać też będą uwagę, czy pływający kajakami bądź łodziami mają worki na odpady, tak by nie zaśmiecali szlaku krutyńskiego poprzez wrzucanie śmieci do wody.

Wodne patrole realizowane będą wspólnie ze strażakami oraz ratownikami WOPR. A kontrole dotrą także poza rzeczny nurt. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na dzikie obozowiska oraz na to, czy ogniska nie są rozpalane w miejscach zabronionych.

Ponadto z uwagi na to, że płaskodenna łódź jest łatwa do przetransportowania policyjni wodniacy dbać będą również o bezpieczeństwo wypoczywających na jeziorach.

Funkcjonariusze będą tam, gdzie jest wiele niestrzeżonych kąpielisk. Swoim nadzorem w sezonie letnim obejmą takie jeziora jak: Juksty, Probarskie, Kuc, Wierzbowskie, Krzywe, Karwie, Dłużec, Czarne, Głębokie, Średnie, Juno, Kot, Salent, Piłakno, Białe, i Gieladzkie.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony